При проверките експертите откриват най-често парфюми, спортни стоки и детски играчки с неясен произход и без необходимите документи. Глобите, които се налагат на търговците също се увеличават - от 45 хиляди през 2010-та до 66 хиляди лева през изминалата година.
За година митниците са задържали над 1 милион и 900 хиляди ментета при опит да бъдат внесени в страната. Любка Цветкова допълва, че основно държавите от които идват фалшивите стоки са Китай, Дубай, Хонконг, Турция.
За производството на стоки ментета често се използва детски труд. Международни проучвания отчитат, че за година над 250 милиона деца са били принудени да работят в различни производства при тежки условия.
Експертите очакват и през тази година да се правят много нови опити за разпространение на стоки ментета. А едно от обясненията е, че кризата прави интереса към тях по-силен заради по-ниските цени, на които обикновено се предлагат.
Близо 60% от ментетата са предназначени за продажба на пазара у нас, показват данните на агенция "Митници". През последните месеци зачестяват случаите, в които така наречените "куфарни търговци" се опитват да внесат фалшификати през границата. Експертите предупреждават, че ако стигнат до рафтовете в магазините, ментетата могат да бъдат изключително опасни:
"Не се знае при какви условия са произведени, не отговарят на никакви качества, също така много често се слагат химични вещества, които могат да бъдат и токсични, особено опасни са парфюми козметични продукти, могат да предизвикат алергии и тежки заболявания", обяснява Любка Цветкова, главен експерт в Агенция "Митници".
Фалшивите стоки, които се откриват на пазара у нас обикнове
Източник: bTV