"Вече 80 на сто от почистващите машини са снабдени с GPS", каза Георги Златев, ръководител на дирекцията за експлоатация и поддръжка на пътната мрежа. Системи за следене на снегорините започнаха да се слагат пилотно още миналата година. Тогава обаче GPS-и са били поставени само на отделни бройки, а едва от тази година ще се използват масово. Служителите в ситуационния център на пътната агенция пък ще могат да следят в реално време движението на снегорините.
Фирмите, които отговарят за почистването на пътищата през зимата, сами са се убедили в ползата от джипиесите, разказват експерти от пътната агенция. Оказало се, че компаниите, които пилотно ги въвели, спестили излишни разходи заради недобросъвестни служители. Например шофьорите на снегорините понякога работели по-малко от определеното работно време или пък използвали превозните средства за лични нужди. Контрол ще се осъществява и не само чрез системите за следене. Близо 600 служители от областните пътни управления ще трябва да проверяват дали фирмите за почистване си вършат работата. Те ще правят снимки на зле почистваните участъци и ще използват кадрите за доказателство при глобяването на недобросъвестните компании.
Шефът на пътната агенция обясни, че фирмите могат да бъдат санкционирани с до 100% от договорената цена за съответната дейност . Това означава, че на практика, ако даден участък не е почистен качествено, държавата няма да плати на изпълнителя.
"1800 снегопочистващи машини са в готовност веднага да излязат на пътя, ако завали сняг", каза още Лазаров. Става въпрос за снегорини, съоръжения за разпръскване на пясък и друга почистваща техника. Фирмите разполагат и с достатъчно количество пясък и сол.
"Сключени са договори с фирми, които да отговарят за почистването на пътищата, за цялата страна", увери още Лазаров. Той обясни, че не е избрана снегопочистваща компания единствено за магистрала "Люлин".
Причината за закъснението е, че търгът за избор на изпълнител се провалил, защото нито един от кандидатите не е отговарял на поставените изисквания. Според служителите в АПИ до дни ще бъде избран изпълнител. Ако обаче възникнат проблеми, от областните пътни управления в София и Перник са се ангажирали да се заемат с почистването на аутобана.
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (289): | |