Всяка година в Световната седмица на парите се включват над 100 училища в България

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
15:07 / 14.03.2024
2067
Всяка година в Световната седмица на парите се включват над 100 училища в България, които сами организират инициативи, а ние им съдействаме с всичко, от което те имат нужда. Това каза Илияна Христова – експерт по младежко предприемачество в Junior Achievement Bulgaria, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Световна седмица на парите 2024 ще бъде открита на 18 и ще продължи до 24 март. Мотото на инициативата тази година е "Планирай парите си, планирай бъдещето си“. През изминалата година в Световната седмица на парите са се включили близо 50 000 деца, ученици и млади хора.

Инициативата е насочена към надграждане и развитието на финансовите знания, умения, нагласи и поведение от най-ранна възраст, за да могат младежите да вземат осъзнати финансови решения. Участие в нея могат да вземат ученици от 1. до 12. клас, техните родители и преподаватели. "За финансовата грамотност няма възраст. Колкото по-рано децата започнат да разбират за финансите, как да управляват личните си финанси, как да бъдат устойчиви, толкова по-добре“, подчерта Илияна Христова.

Събитията в рамките на Световна седмица на парите 2024 са безплатни, а участието става чрез регистрация през "Фейсбук“ страницата или през сайта на Junior Achievement Bulgaria.

Началото ще бъде поставено с национален конкурс за учениците от гимназиален етап, като предизвикателството към тях ще бъде създаване на видео за социалните мрежи.

"За най-малките ще се проведе национален конкурс "Моята паричка“. Те рисуват своя вариант на тяхната паричка и как си представят, че изглеждат парите“, допълни Илияна Христова.

На 19 март ще се проведе уебинар – "Финансова родителска среща“. На него могат да присъстват ученици, родители, преподаватели. "Той ще бъде интерактивен. Идеята е да се провокира разговор за парите в семейството, родителите да споделят как говорят за парите вкъщи, какво смятат, че ще им е полезно като инструменти, които да получават, за да информират младежите за финансовата грамотност“, обясни експертът по младежко предприемачество.

На 20 март от 10.00 часа УНСС ще бъде домакин на отворена дискусия с учители, ученици, студенти на тема "Дигитални финанси, сигурност и устойчивост“. Тя е организирана съвместно с Министерство на финансите и Българската финтех асоциация.

От 22 до 24 март ще се състои Училищна лаборатория за иновации в 108 СУ "Н. Беловеждов“. Участие в инициативата ще вземат преподаватели и представители на различни институции и бизнес. "Лабораторията за иновации има идея да развие иновативни практики в обучението по предприемачество и финансова грамотност. Вярваме, че ще се получи много интересно събитие, което да е полезно и за преподавателите, и съответно за учениците“, допълни Христова.

На 24 март пък ще се състоят Международни награди "Business Lady“. "Това събитие поощрява женското предприемачество. Смятаме, че е наистина важно такива събития да се случват много по-редовно и да имат отразяване“, каза още тя.


Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Вижте кадри от мястото на АМ "Тракия", на което камион падна от м...
С подкрепата на ГЕРБ-СДС Киселова е на балотаж със Силви Кирилов,...
Пеевски: Няма да гласуваме на балотажа. Ако опрат до нашата помощ...
Атанас Зафиров: Оптимист съм, че до края на деня ще има избран пр...
Адвокат за случая с починалото бебе: Докато продължават заплахите...
Да очакваме ли скок в цената на олиото?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).