Вероятно ще има изпускане на язовири днес, заяви вътрешният министър
Веселин Вучков пред БНР. Той обясни, че утре се очакват нови валежи.
Само от вчерашния ден по ориентировъчни данни щетите нанесени на пътната инфраструктура са за около 10 млн. лв., заяви за Нова ТВ председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров.
Остава сложна обстановката Южна и Източна България след вчерашните валежи. На много места тази нощ се е наложила евакуация на хората. В редица селища остава бедственото положение.
Най-тежко е положението в Смолян. По пътя за Телиш около 200 метра подпорна стена е подкопана е много опасно. В цялата област има опасност от падащи камъни и призовавам шофьорите да пътуват с повишено внимание и по-ниска скорост. Вчера имаше и свлачище на пътя за Пампорово, но към 3.30 ч. тази нощ е отворен пътят за движение.
В община Дългопол се следи нивото на река Камчия. От 22 ч. снощи до сега се наблюдава намаляване на нейното ниво.
В община Тополовград от снощи е обявено бедствено положение. Снощи водите на река Тунджа са излезли от коритото й и са залели дворове и долните етажи на къщи. През нощта река Синаповска е засегнала мост до село Устрем.
Също засегнати в община Тополовград са селата Синапово, Чукарево и Княжево. След падналите валежи от близо 60 литра на кв. метър вчера, река Харманлийска е задържала и тази сутрин критичното си ниво от 5,20 метра.
В самия град Харманли са наводнени приземни етажи в квартал "Тракия". От областната администрация казаха, че няма бедстващи хора в района.
В Девин, тази сутрин се очаква да бъде подновено търсенето на изчезналите във водите на реката в града съпрузи. Остава в сила бедственото положение в Смолянска област. В ниските части вали слаб дъжд, а по високите места - над 1200 метра - сняг. През цялата нощ специализирани екипи дежуриха на критичните места покрай реките в региона.
Затворен за движение е пътят Девин-Михалково-Кричим заради свличане на две места на голямо количество земна маса и дървета. Екип от водолази на пожарната днес започва издирване на телата в язовир "Цанков камък" на удавилото се семейство след падане в реката в Девин.
Според директора на регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Смолян Красимир Шотаров, нощта е преминала спокойно.
"Основният проблем през изминалата нощ е, че на много места има паднали камъни и свлачища, поясни той.
В сила остава бедственото положение в няколко общини във Варненска област. Обстановката в пострадалите от наводнението общини Аврен, Аксаково, Дългопол и четири села в община Провадия, се нормализира. 15 души, които снощи бяха евакуирани от къщи край реката в село Дъбравене, община Аврен, са още в училището, но и там е спаднало нивото на водата.
Нивото на река Камчия е понижено с 15-20 сантиметра, съобщиха от община Дългопол, където първи обявиха бедствено положение.
В село Бозвелийско, община Провадия, което беше откъснато от света от наводнението, водата също се оттича. Няма бедстващи хора никъде, съобщиха от Кризисния щаб в Областната администрация.
В Добричко обстановката бавно се нормализира. В 9 села остава в сила бедственото положение. 7 семейства бяха евакуирани. От бедствието отново са засегнати 24-та детска градина и Диагностично консултативен център 2, които бяха наводнени през юни миналата година.