Вълна от завръщащи се в родината си български емигранти залива страната ни през последните 6 години, става ясно от актуализираната Национална стратегия за демографско развитие на населението у нас до 2030-а. Според публикувания за обществено обсъждане на сайта на МС документ тенденцията все повече нашенци да се прибират в родината си е стартирала през 2006-а, а пикът й е достигнал през 2010-а. Тогава, за да се устроят, обратно в страната ни са си пристигнали близо 24 000 българи. За сравнение през 2006 г. техният брой е бил 9 467, а през 2008 г. той нараства до 15 288.
Най-голям е бил потокът от завръщащи се у дома наши сънародници, които са пребивавали в Русия. Оказва се, че всеки шести имигрант пристига странствал именно там. Следват доскорошните представители на диаспорите ни в Испания, Германия и Гърция. Почти половината от завърналите се българи са пребивавали именно в тези 4 държави.
Любопитен е и фактът, че "неграмотните" с основно образование съставляват едва 13 на сто от всички имигранти. Най-много се оказват завръщащите се българи с диплома за средно образование - 45,8%, а висшистите са общо 34,1%. Същевременно за десет години между 2001-а и 2011-а в резултат на външна миграция постоянното население на страната е намаляло с 175 244 души.
Докато постоянно живеещите в чужбина емигранти се завръщат по домовете си, мнозина нашенци продължават да търсят препитание в други държави. Те са предимно на възраст от 20 до 39 г., като повечето от тях са жени. От тях гастарбайтерите съставляват 59%, а всеки пети заминава да следва в чужд университет.
В документа се констатира, че емиграцията ще продължава да се развива, но в далеч по-ограничени размери. Предимно заради кризата в някои страни от ЕС очакванията били за спадане на броя на емигрантите ни, въпреки възможностите за реализация на българите в европейския трудов пазар. Според прогнозите на НСИ след 2010-а емиграционният поток трябва да се стабилизира до около 6-8 хил. души годишно, а след 2015 г. с оглед на очакваното развитие имиграцията да стане по-силна.
Източник: в. "Монитор"