© Impact Press Group | | "Център за иновативни практики" ЮЛНЦ в частна полза от гр. София и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ подписаха договор за въвеждане и изпитване на техническа и икономическа приложимост на иновативна технология за екстракция на водораслова биомаса на обща стойност 172 438 лв. по мярка 3.5 "Пилотни проекти" от Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство". Това е първият одобрен проект по мярката, като размерът на договорираната безвъзмездна финансова помощ е 137 950 лв.
В проектното си предложение бенефициентът предвижда изпитване в условия, близки до реалните в производствения сектор, техническата и икономическата приложимост на иновативна /патентована от компанията Univentures Inc. и реализирана от Algaeventure Systems Inc./ технология за отделяне на сухо вещество от водораслова биомаса.
Целта на бенефициента не е да произвежда продукт с цел реализация, а да извърши проверка относно техническата и икономическата приложимост на конкретната технология, както и популяризиране на резултатите по проекта. Партнираща организация на Центъра за иновативни практики е Института по физиология на растенията и генетика, част от Българската академия на науките, секция "Експериментална алгология".
Проектът ще се реализира в полева научно-приложна лаборатория в гр. Варна, местност "Акчелар" № 396 и в производствена сграда в с. Господиново, общ. Бяла, област Варненска. |