Въвеждат нови критерии за категоризиране на населените места
Министерският съвет определи нови критерии и показатели за категоризиране на общините, районите, кметствата и населените места. Това се налага поради проявилите се несъответствия в процеса на категоризиране на някои общини и населени места през последните години. Констатирано бе също така, че част от показателите не оказват влияние или съвсем слабо влияят върху категоризацията и на практика са изчерпали своя информационен потенциал.
В методиката за категоризиране на административно-териториалните и териториалните единици е предвидено на 10 години след проведено преброяване на населението и жилищния фонд да се извършва ново категоризиране на всички общини и населени места. С оглед на факта, че през настоящата година бе проведено преброяване, а както и неблагоприятните констатации по отношение на някои показатели за категоризиране, се пристъпи към извършване на необходимите промени в набора от критерии и показатели, утвърдени с РМС 710/2003.
Основание за извършването на тези промени дават също така променените икономически и социални условия в страната, значително нарасналите възможности на Националния статистически институт и други държавни институции за предоставяне на достоверна и поддържана в актуално състояние информация, която да характеризира по-пълно тенденциите в развитието на общините и населените места, както и разширяването на обхвата на информацията, събирана от протичащото в момента преброяване на населението и жилищния фонд от НСИ.
Основните промени в утвърдените критерии са свързани с добавяне на показатели, характеризиращи нови процеси от съществена обществена значимост, актуализиране на източниците на информация, както и промяна в начина на формиране на оценката за всеки един от критериите, като се въвеждат понятията "основен" и "допълващ" показател и съответните тежестни коефициенти за тях. Основните показатели влияят в съществена степен на категорията и дават основна характеристика на обекта. Допълнителните не влияят така съществено на категорията, но допълват характеристиката на обекта и показват потенциала му и основните направления в развитието му. Практическото отразяване се състои в даването на основните показатели на два пъти по-висока тежест от допълващите.