Хронично болните, социално слабите и възрастните ще стигат до болница само в краен случай, а за обикновените си болежки ще се ползват от новата услуга.
"Имаме намерение да въведем друг тип обслужване, за да може те наистина да поддържат добре своето здравно състояние, да има хора, които да имат медицинско образование, в същото време да изпълняват функциите на социални работници и да наблюдават отблизо състоянието на хората, дали приемат лекарствата, които са им изписани, дали следят кръвното си налягане, дали следят кръвната си захар", коментира депутатката.
Новите социално здравни грижи ще изискват и създаването на нова професия. Обучението по нея ще се извършва по специално подготвени програми от образователното министерство.
"Смятам, че това е една добра перспектива, която до известна степен ще облекчи системата на здравното обслужване... Младите специалисти да ги изпратим на село това е огромен проблем. Никой не иска да става общопрактикуващ лекар вече..няма изобщо млади лекари, желаещи да работят в малките практики. Има региони, които са изключително оголени откъм такива специалисти", добави д-р Дариткова.
Колкото до финансирането на новата услуга, то ще трябва да бъде осигурено съвместно от общините и социалното министерство. Пари ще се търсят и чрез европейските фондове.