Министър-председателят Сергей Станишев подчерта, че кризата не се дължи на вътрешни причини в българската икономика, финансовата система или грешка на управлението, а е привнесена отвън. Според него България за първи път в съвременната си история навлиза в истинска капиталистическа криза от класически характер, тъй като през 1996-1997 г., кризата е била на прехода без добре функциониращи пазарни механизми. Той посочи, че сега страната ни е значително по-слабо засегната от кризата в сравнение с Америка и големи европейски икономики, заради предпазливата разумна макроикономическа, финансова и фискална политика, която държавата води от години. „Въпреки това правителството е наясно, че икономическата криза ще окаже въздействие върху нивата на безработица. За последните три години постигнахме значителни успехи. Създадоха се над 340 000 нови работни места. Безработицата към септември пада на рекордно ниски равнища. Смятам, че това е успех за България", каза министър-председателят.
Пред участниците в дискусията той изтъкна значителното увеличение на валутните резерви на страната. Към октомври т. г. те са близо 28 млрд. лв., което е сериозна котва за стабилност, буфер срещу кризата и възможност за реакция в тази ситуация.
За противодействие на финансовата и икономическата криза в Бюджет 2009 са заложени редица механизми, които са групирани в 3 направления - „Икономическа активност", „Пазарна гъвкавост" и „Гъвкавост на социалните мрежи". През следващата година е предвидено и значително увеличаване на капиталовите разходи - с близо 21 на сто спрямо 2008 г. Заложените публични капиталови разходи са близо 5,6 млрд. лв. Това е значителен ресурс, който ще подпомогне реално българската икономика, каза министър-председателят. Той съобщи, че вчера е разпоредил всички министри в началото на следващата година да имат конкретен план за действие по инвестиционните разходи на всяко министерство. „Той трябва да бъде публичен, да бъде организиран по съвсем различен начин, отколкото в други години, така че тези мерки и проекти, които са залегнали в инвестиционната програма на всяко отделно министерство или агенция, да дадат ефект за икономиката още в първото полугодие", заяви премиерът Станишев.
За подпомагане на българския износ е предвидено трикратно увеличаване на кредитния лимит на Българската агенция за експортно застраховане. Предстои Министерският съвет да разгледа проект на експортна политика на България, каза премиерът. Той съобщи, че на днешното си заседание правителството е приело предложения за промени в Търговския закон, които предвиждат намаляване с 50 пъти - от 5000 лв. на символичните 100 лв., на началния капитал за регистриране на дружество с ограничена отговорност. Досега високият размер на минималния капитал бе една от пречките за стартиране най-вече на малък бизнес. Това е конкретна мярка, която предприемаме сега, и тя е една от многото, залегнали в Плана за по-добро управление. Действията ни ще бъдат достатъчно гъвкави и динамични, за да гарантираме по-добра бизнес среда, да премахнем ненужни пречки, които съществуват пред икономическата инициатива на гражданите, заяви министър-председателят.