Агенцията по храните да направи масирана проверка за вносни яйца от Варшава, които хем са на дъмпингови цени, хем са нередовни, алармираха производители от Североизточна България. Полша е една от осемте държави, които не изпълниха европейските директиви за хуманно отношение към птиците и продължава да произвежда яйца, които не са по европейските стандарти, добавиха те.
Големите търговски вериги, които сами си доставят яйца от други страни в общността, по това време от годината винаги увеличават вноса. Тяхната стока обаче много бързо заминава за екарисажа, защото срокът на годност изтича почти веднага след предлагането, споделиха запознати с тънкостите в тази търговия. В този случай е гарантиран срокът на производство, съвсем неясна обаче е търговията при дребните търговци, които сами ходят и пазаруват евтини хранителни продукти от чужбина. Не е тайна, че хитри нашенци ходят с микробуси из Европа и пазаруват всички стоки, които са по-евтини отколкото у нас. Така редовно се зареждат малки магазинчета с олио, яйца и зеленчуци, макар продажбата им да е незаконна.
Лесно може да се установи колко е старо яйцето, според Иван Ангелов. Обучени окачествители с контролни лампи определят кога е снесено яйцето.
Разминаването е максимум два дни, казва специалистът. Инспекторите от агенцията по храните, според д-р Ангелов работят само по документация и не правят теренни проверки с такива уреди.
В момента на търговските вериги се предлагат полски яйца от 15-17 стотинки, сочи разузнаването на нашите производители. Цената е смехотворно ниска, защото не отчита натрупаните разходи по превоза от другия край на континента. В същото време едно българско яйце излиза от птицекомбината на цена от 16 до 20 стотинки, в зависимост от опаковката и качеството, а на дребно цената скача до 22-28 стотинки. Сега в страната яйцата са рекордно евтини, сподели Александър Дъков, производител от Плевенско. За сравнение през миналата година те бяха по 26 стотинки при производителите и на щанда достигаха до 50-55 ст. за бройка. Това е парадоксът на родния пазар. В момента въпреки ниските цени кокошите продукти поскъпват с 68 на сто от производителите до кварталната бакалия. Голямо парче от печалбата отива именно при търговците, оплакват се от бранша.
Българите са на последно място в Европа по консумация на яйца на глава от населението, през последната година пазарът се е свил още повече и това е най-големи проблем за производителите. От подобен проблем се оплакват също така месопреработвателите, млекарите и хлебарите.
Източник: в. "Монитор"
Още по темата (37): | |