Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Задължителните ваксини у нас и кои се поемат от Касата
Автор: Екип Varna24.bg 08:25 / 30.10.2024Коментари (0)799
©
Съгласно Националния рамков договор за медицинските дейности 2023-2025 г. (НРД), НЗОК заплаща за имунологични лекарствени продукти по национални програми и дейностите по поставянето им, както следва:

– профилактични ваксини срещу рака на маточната шийка, осигуряващи изпълнението на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021 – 2024 г., Целевата група по програмата е момичета на 10 и 13-годишна възраст – основна целева група за имунизация чрез прилагане на две дози човешки папилома вирус ваксина с 6-месечен интервал между приемите.

– профилактични ваксини срещу ротавирусните гастроентерити, осигуряващи изпълнението на Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в Република България 2022 – 2025 г..Основна целева група за имунизация: деца от 6-седмична възраст до горна възраст съгласно кратката характеристика на прилаганата ваксина;

– профилактични ваксини срещу сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65-годишна възраст, осигуряващи изпълнението на Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65-годишна възраст 2023 – 2026 г.

Кой поставя ваксините по Националните програми?

Общопрактикуващите лекари поставят ваксините на лица от тяхната пациентска листа, заявили желание, в изпълнение на договорите си с НЗОК за оказване на ПИМП (в тези договори има изрични клаузи за поставяне на ваксини по национални програми, както и за заплащането им от НЗОК), пише Pariteni.bg. Дейността по поставянето на препоръчителните ваксини се заплаща на общопрактикуващите лекари отново на основание сключените от тях с НЗОК договори за оказване на ПИМП, като цената на поставянето е установена в НРД за МД.

Самите ваксини, които са приложени и отчетени, се заплащат от НЗОК на търговците на едро, които са ги доставили на ОПЛ.

Средствата, които НЗОК заплаща за самите ваксини, както и за дейностите по поставянето им, не са от бюджета на НЗОК, а от целевите средства, които се предоставят от Министерството на здравеопазването на НЗОК с трансфер.

Кога имунизацията се счита за завършена?

Имунизацията се счита за завършена след прилагане на дозите, посочени в националните програми или в кратките характеристики на продуктите. Приложените дози следва да бъдат от един и същи вид и търговско наименование ваксина.

На какъв принцип са избрани препоръчителните ваксини, предпазващи от животозастраващи заболявания, които заплаща НЗОК?

НЗОК заплаща препоръчителни ваксини, с които се изпълняват приети от Министерския съвет на Република България и действащи национални програми по чл. 82, ал. 2, т. 3 от Закона за здравето. За тези ваксини НЗОК договаря отстъпки. 

Как НЗОК договаря отстъпки за ваксините, включени в националните програми?

Националната здравноосигурителна каса, ежегодно провежда задължително централизирано договаряне на отстъпки за имунологичните лекарствени продукти. След приключване на договарянето за всяка ваксина, за която е подадено предложение за отстъпки, се сключва договор между НЗОК, съответния притежател на разрешението за употреба на ваксината и притежателя на разрешението за търговия на едро с лекарствени продукти, който ще доставя ваксината.

Всички ваксини, за които има договорени отстъпки, се осигуряват чрез съответните притежатели на разрешения за търговия на едро с лекарствени продукти (търговци на едро), които ги доставят на общопрактикуващите лекари от първична извънболнична медицинска помощ, сключили договори с НЗОК. Общопрактикуващите лекари заявяват необходимите количества от дадена ваксина на търговеца на едро, който им я осигурява.

Какви други имунизации заплаща НЗОК?

Освен имунизациите с препоръчителни ваксини по национални програми, НЗОК заплаща задължителни, целеви и препоръчителни имунизации (включително и срещу COVID-19) и реимунизации (Съгласно Наредба № 15 от 12.05.2005 г. за имунизациите в Република България, издадена от министъра на здравеопазването (изм. обн., ДВ, бр.38 от 12 май 2017г), чл. 13, ал. 1).

Кои са задължителните ваксини?

Имунизациите, включени в имунизационния календар, са задължителни съгласно Закона за здравето.

Според актуалния Имунизационен календар на България се провеждат задължителни профилактични имунизации и реимунизации на определена навършена възраст, а именно:

– Всички новородени се имунизират с ваксини срещу туберкулоза (БЦЖ) и хепатит Б до изписването им от родилния дом;

– Имунизация срещу вирусен хепатит тип Б (Хеп. Б) (втори прием – от първия месец) (при прилагане на моновалентна хепатит Б ваксина)

– Имунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш (ДТКа) – от 6-ата седмица

– Имунизация срещу полиомиелит (Пи) – от 6-ата седмица

– Имунизация срещу хемофилус инфлуенце тип Б инфекции (ХИБ) – от 6-ата седмица

– Имунизация срещу вирусен хепатит тип Б (Хеп. Б) – от 6-ата седмица (при прилагане на комбинирана ваксина, съдържаща хепатит Б ваксина)

– Имунизация срещу пневмококови инфекции (първи прием – от 6-ата седмица)

– Имунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш (ДТКа) – от 10-ата седмица

– Имунизация срещу полиомиелит (Пи) – от 10-ата седмица

– Имунизация срещу хемофилус инфлуенце тип Б инфекции (ХИБ) – от 10-ата седмица

– Имунизация срещу вирусен хепатит тип Б (Хеп. Б) – от 10-ата седмица (при прилагане на комбинирана ваксина, съдържаща хепатит Б ваксина)

– Имунизация срещу пневмококови инфекции (втори прием – от 14-ата седмица)

– Имунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш (ДТКа) – от 14-ата седмица

– Имунизация срещу полиомиелит (Пи) – от 14-ата седмица

– Имунизация срещу хемофилус инфлуенце тип Б инфекции (ХИБ) – от 14-ата седмица

– Имунизация срещу вирусен хепатит тип Б (Хеп. Б) – от 14-ата седмица (при прилагане на комбинирана ваксина, съдържаща хепатит Б ваксина)

– Имунизация срещу вирусен хепатит тип Б (трети прием – от шестия месец) (при прилагане на моновалентна хепатит Б ваксина)

– Проверка за белег след БЦЖ имунизацията. На децата без белег се прави проба Манту и отрицателните се имунизират (БЦЖ– от седмия месец)

– Реимунизация срещу пневмококови инфекции, трети прием – от дванадесетия месец (не по-рано от 6 месеца след прилагане на втория прием).

– Имунизация срещу морбили, паротит и рубеола – от тринадесетия месец

– Имунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш (ДТКа) – от 16-ия месец (не по-рано от 12 месеца след прилагане на третия прием).

– Имунизация срещу полиомиелит (Пи) от 16-ия месец (не по-рано от 12 месеца след прилагане на третия прием).

– Имунизация срещу хемофилус инфлуенце тип Б инфекции (ХИБ) – от 16-ия месец, (не по-рано от 12 месеца след прилагане на третия прием).

Периодът от 2 до 6 годишна възраст е свободен от имунизации. След това Имунизационният календар предвижда следните реваксинации:

– на 6 г. възраст - комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит;

– на 7 г. възраст - реимунизация с БЦЖ ваксина на децата с отрицателна туберкулинова проба;

– на 12 г. възраст - реимунизация с комбинирана ваксина срещу морбили, рубеола и паротит, както и с ваксина срещу тетанус и дифтерия;

– на 17 г. възраст - ваксина срещу тетанус, дифтерия и коклюш.

При лица, които не са имунизирани на посочената в имунизационния календар възраст, имунизациите и реимунизациите се извършват при спазване в следната последователност:1. против хепатит Б, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш и хемофилус инфлуенце тип Б; 2. против пневмококови инфекции; 3. против морбили, епидемичен паротит и рубеола; 4. против туберкулоза. Имунизациите се извършват с предимство пред реимунизациите. При необходимост имунизациите се извършват след консултация с РЗИ.

Имунизациите на здравноосигурените лица над 18-годишна възраст е реимунизация срещу тетанус и дифтерия - на 25 години, на 35 години, на 45 години, на 55 години, на 65 години, на 75 години, на 85 години и над 85 години, съгласно посочения в Имунизационния календар период.

Кой поставя ваксините?

Поставянето и провеждането на имунизациите и реимунизациите се извършва от личния лекар и е съобразено както с Имунизационния календар на Република България, така и с изпълнението на Наредбата за имунизациите. НЗОК заплаща дейностите по имунопрофилактика (поставянето на ваксини)  на изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с НЗОК.

Къде да проверите кои ваксини са Ви поставени?

В електронното досие на всеки от нас, което може да разгледате на интернет страницата на НЗОК, с уникален код за достъп (издава се от съответната РЗОК) има линк Имунизации. Там са описани - от 2009 г., код, име на имунизация, дата на поставяне на ваксина, както и данни за лекаря, извършил имунизацията.

В имунизационния паспорт в здравноосигурителната книжка или лична амбулаторна карта (ЛАК) се вписват извършените имунизации и прекарани инфекциозни заболявания, като общопрактикуващият лекар, нанесъл данните, удостоверява верността им с подписа си.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2021 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Конфискуват коли на пияни и дрогирани
Катастрофи в България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: