Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Заплатата се бави, напускате без предизвестие
©
Законодателят е предвидил хипотеза, в разпоредбата на чл. 327.(1), т. 2 от Кодекса на труда (КТ), в която работникът/служителят има право да прекрати трудовия договор с работодателя си без предизвестие, когато" работодателят забави изплащане на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс, или по общественото осигуряване.“, обясняват експертите от КТ "Подкрепа".

Необходимо е да е налице:

1) действащ трудов договор;

2) забавяне изплащането на трудовото възнаграждение или обезщетение от стана на работодателя, считано от датата на която е трябвало да бъде направено;

3) писмено обективирана воля на работника за прекратяване на трудовия договор във форма на заявление.

В конкретния случай имаме действащ трудов договор от 30.08.2006 г., съответно вземането е безспорно по основание и размер, и е изискуемо, считано от 05.09.2024г.  В случая служителят може да избере дали да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, на основание чл. 326 от КТ, или да направи това поради забава в изплащането на трудовото възнаграждение, т. к. са налице четири месеца, в които работодателят забавя заплата. 

В настоящата редакция на закона е достатъчно закъснение от 1 ден, за да обоснове правото на работника/служителя по чл. 327, т.2. КТ.

Липсата на парични средства не освобождава работодателя от задължението своевременно да изплати трудовото възнаграждение.

Заявлението за прекратяване на трудовото правоотношение се предоставя на работодателя в два екземпляра, единият от които за работодателя, а на другия се завежда входящ номер и дата на документа и се връща на работника/служителя.

В хипотезата на чл. 327, ал.1, т.2 от КТ работодателят дължи обезщетение на работника/служителя в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестие, при безсрочно трудово възнаграждение, съгласно чл. 221, ал. 1 КТ.

Не на последно място работникът/служителят може да прекрати трудовото правоотношение по взаимно съгласие (чл. 325, ал. 1,т.1 КТ), но тогава няма право на обезщетение по чл. 221,ал.1 от КТ.

Която и възможност за прекратяване да избере работникът/служителят, може да търси дължимото неизплатено трудово възнаграждение, както доброволно, така и по съдебен ред, пише Pariteni.bg.. Важно е заявлението  по чл. 327,ал.,т.2  да бъде връчено лично или изпратено с препоръчано писмо или куриер със заверка на съдържанието (пр."Заявление на основание чл. 327,ал.1,т. 2КТ) до точния адрес на работодателя.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Шампионска лига сезон 2024/2025
Катастрофи в България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Политическо противоборство в САЩ
Сигнали за бомби в български училища
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: