Заради дисбаланса образование - пазар на труда безработицата сред младите се увеличава

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:33 / 23.08.2023
889
Има негативна тенденцията за нарастване на безработицата, но тя не е чак толкова плашеща. Това каза в предаването "Денят на фокус" на Радио "Фокус" Петър Джугански – HR мениджър.

"Регистрираното увеличение на безработица в България според Агенцията по заетостта през юли с 0.2% повече спрямо юни и с около 1% спрямо миналия юли, не е притеснително, но явно, че има някакъв проблем. Генерално нещата, които се случват в икономически мащаб на световно ниво, както и войната в Украйна, влияят негативно на развитието на пазара на труда в България", посочи Джугански.

Според данни на НСИ при младите хора до 24 години има увеличение на безработицата и тя е около 12%, между  25 и 34 години са 6%, и те са породени от дисбаланса между образование и реалното търсене на пазара на труда, смята Петър Джугански. "На фона на общоевропейската младежка безработица 12-те процента не са много – някъде по средата сме. Не мога да кажа, че нашите младежи са най-работещи, но със сигурност не са най-мързеливи", допълни той.

Петър Джугански изрази мнение, че доста хора учат висше образование и след това не са доволни от заплащането в този сектор, е генерален проблем на държавата. "Връзката с бизнеса е скъсана и се обучават хора, които просто след това не са нужни, което е и една от причините много млади хора да заминават за чужбина. Генерално глад за кадри има почти навсякъде в България, като най-ниска е безработицата около големите областни центрове, както и около минодобивните центрове, като Крумовград, Челопеч.“

"Кариерното ориентиране е друг сравнително голям проблем в България. Много хора под 30-40 години нямат идея какво искат да постигнат в своята кариера, накъде да тръгнат, накъде да се преквалифицират, разказа HR мениджърът, като сподели още и мнението си за все по-бързо развиващите се технологии и тяхното отражение на пазара на труда: "Трудно е да се предвиди какво ще се случи в следващите години на пазара на труда с това навлизане на технологията. Ясно е, че много от работните места ще пострадат, но ще се трансферират. По данни на Световния икономически форум, много работни места ще бъдат изгубени, но в крайна сметка в следствие на изкуствения интелект ще бъдат добавени още повече работни места спрямо изгубените. Естествено, може да има един процес на нагаждане. Към работа с изкуствения интелект трябва да се стремим всички, независимо дали сега започваме кариерния си път или вече имаме по 20 години опит. Реално погледнато стига да знаем как да работим с такива инструменти за изкуствен интелект, ние бихме станали по-продуктивни.“

"Статистиката показва, че заплатите се покачват с рейд по-голям от този на инфлацията по изнесените официални данни. Инфлацията на годишна база е към 15%, и повишението на заплатите в някои сфери е към 16. Не навсякъде е така, но средният рейд е малко по-висок от инфлацията. В крайна сметка се получава едно обедняване и една ситуация, в която цените вървят нагоре, а пък заплатите си стоят на едно по-ниско равнище или не растат чак толкова много,“ разказа още Петър Джугански.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Иво Христов: Механизмите на държавата вече не работят. Парламентъ...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).