Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев заради новия принцип почивните дни са се увеличили и през 2017 г. работните дни са рекордно малко - 248. Той признава, че това отчасти се дължи и на факта, че годината е започнала в неделя.
От началото на тази година не се отработват почивните дни, когато обаче официален празник се пада през уикенда, почивен е следващият понеделник. Сметките показват, че през 2017 г. извънредни почивни понеделници са на 2 януари и 8 май. Така през тази година ще се почива общо 12 дни заради официални празници, пише "Монитор".
Ако към тях добавим дните около Коледа и Великден, то те набъбват на 16 дни. Догодина пък ни очакват три почивни допълнителни понеделника, без да броим коледните и великденските празници. Това са 5 март, 7 май и 24 септември. Причината е, че Националният празник на 3 март и Денят на Независимостта на 22 септември се падат в събота, а Гергьовден пък е в неделя.
У нас почивките по празници са два пъти повече от тези в страните от Западна Европа, а производителността на труда е най-ниската в ЕС, заяви Велев. Българският работник често използвал болнични - средно по 10 дни в годината. Именно затова и заплатите са най-ниски, смята представителят на работодателските организации.
Данните на "Евростат" за отработени дни в седмицата - последното изследване от 2015 г., сочат, че българският работник е в златната среда, на последно място е Холандия. Изследването по полове обаче показва, че българската жена има най-много отработени дни в Европа. Водещи при мъжете е Турция.
Данни на Главната инспекция по труда показват, че българите обаче имат право на едни от най-късите платени отпуски сред всичките държави - членки на ЕС и европейската икономическа зона. По 20 дни платен отпуск имат работещите в 1/3 от страните членки в европейските общности. С кратък отпуск са и в Белгия, Ирландия, Кипър, Латвия, Холандия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария и Чехия. В Кипър обаче служителите се трудят с 8 часа повече от българите.
В още 3 страни - Гърция, Полша и Лихтенщайн, максималният годишен платен отпуск също е 20 дни, но може да бъде увеличен в зависимост от трудовия стаж на служителите. Между 22 и 25 дни почивка имат трудещите се в Германия, Дания, Люксембург, Малта, Норвегия, Португалия и Швеция. Цели 28 дни извън офиса предвижда законодателството на Естония, Литва, Ирландия и Великобритания. В 5 държави годишният платен отпуск е цял месец. По 30 дни почивка има в Испания, Италия, Финландия, Франция и Австрия.
Още по темата (70): | |