Въпросът за върховенството на закона не е само национален въпрос. А темата за върховенството на закона не е нова за нас в България. Реформата се прави стъпка по стъпка, посоката е правилна, тенденцията е ясна - това заяви министър
Крум Зарков на срещата си с председателя на Съда на Европейския съюз (СЕС) проф. Кун Ленартс днес в Министерството на правосъдието, съобщиха от
пресцентъра на Министерството.
Проф. Ленартс подчерта, че всички 27 страни-членки са изправени пред предизвикателства по темата за върховенството на закона, но спецификите на тези предизвикателства са различни.
Крум Зарков увери, че България ще продължи с усилията си да допринася и подкрепя работата на Съда на Европейския съюз.
По-рано днес двамата участваха в конференция на тема: "Върховенството на закона и конституционната идентичност на Европейския съюз“, организирана от Българската асоциация за европейско право. Събитието е в рамките на 30-ия конгрес на Международната федерация по европейско право (FIDE), който ще се проведе в края на май и началото на юни в София.
Гост и лектор на форума бе проф. Кун Ленартс, домакин – председателят на БАЕП Александър Арабаджиев, българският съдия в СЕС. На конференцията присъстваха председателите на Върховния касационен съд Галина Захарова, на Върховния административен съд Георги Чолаков, на Конституционния съд Павлина Панова, зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет Ина Лулчева, българският съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург Йонко Грозев, съдията ни в Общия съд на ЕС Александър Корнезов, магистрати, адвокати, преподаватели.
"Въпросите за върховенството на закона и конституционната идентичност на ЕС болезнено и актуално стоят и пред България. За нас е признание, чест и възможност да ги поставим, включително и на предстоящия висок форум в София", заяви в приветствието си министър Зарков.
В изложението си пред конференцията Кун Ленартс подчерта, че "всички държави от ЕС са важни в Съюза, ценностите не се налагат от Брюксел или от Люксембург, това са споделени ценности“.
Всяка държава сама решава дали да се присъедини към ЕС, но направи ли го, поема задължението да спазва Хартата на основните права на ЕС, напомни Ленартс. "Не можем да намалим стандарта, да отстъпим от ценности, не можем да проявяваме толерантност или търпимост към корупцията, например", акцентира председателят на Съда на ЕС.