Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Защо Радой Ралин смени рождената си дата и как се роди псевдонимът му
Автор: ИА Фокус 16:20 / 23.04.2023Коментари (0)976
© sophiastoyanoava.com
Радой Ралин е роден на 23 април 1922 г., но през 1955 г. сменя фамилията си от Димитров на Стоянов и рождената си дата от 23 април 1922 на 22 април 1923 г. Тази дата продължава да фигурира в неговите лични документи, в документите на ДС, включително и в интернет. Ние от години се борим да променим това в "Уикипедия“. Причините за смяната на рождената му дата не са известни. Това разказа в предаването "Един неделен ден по шосето" на Радио "Фокус" София Стефанова, внучка на Радой Ралин и автор, която гостува по повод 101 години от рождението на Ралин. 

"Източници на информация за биография на Радой Ралин намирам в неговите литературни анкети с Виктор Чернокожев, наречени "Просто живях“ и издадени миналата година, и книгата, написани от майка ми и баща ми, Таня и Стефан Стоянови, наречена "Радой. Смутителят на властта и тоягата на реда“, издадена през 2013 г.", разказа още Стефанова.   

Първата публикация на Радой Ралин е на 9-годишна възраст в детско вестниче. На 17 години изпраща стихотворението "Моята любов“ до списание "Българска реч“, но тъй като в списанието вече има друг Димитър Димитров, той го изпраща с псевдоним Димитър Радин по името на майка му Радка. Поради издателска грешка или нарочно името му излиза Димитър Ралин. В случая грешката е хубава и той си харесва тази фамилия. По-късно сменя Димитър с Радой, за да не се засичат двете "р“. Наистина звучи много гръмко и подходящо точно заради комбинацията от букви, които се получават.  

Бащата на Радой Ралин – Стефан, е имал печатница - "Модерно изкуство“, където са идвали представители на сливенската интелигенция, сред които е имало доста комунисти.

"Радой по детски и наивно е вярвал в тези идеи и е смятал, че обществото трябва да бъде устроено по по-различен начин. Но в крайна сметка вижда, че режимът убива хора, цензурира и като цяло го описва много добре в едно стихотворение на Яна Язова, където казва "при пожара на оная лъжа“. Мисля, че това словосъчетание е най-доброто описание за периода между 1944 и 1989 г.", добави София Стефанова.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: