Завръщането на финансовите пирамиди

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
22:25 / 04.01.2025
641
Финансови пирамиди на конвейр търсят своите жертви по целия свят. Оказва се, че пирамиди като BETL не са рядкост, а зад тях стои стройна организация под шапката на организирани престъпни групи.

Подобни финансови измами генерират милиони, използвайки за прикритие електронни валути и анонимни Телеграм групи.

Пирамиди като BETL се произвеждат всеки ден на конвейр, разказва журналистът Николай Стоянов, разследвал схемата Оne coin на издирваната от ФБР Ружа Игнатова. Сменя се само фасадата - технологията остава същата.

"Големият световен център за този тип измами е Югоизточна Азия - там имат буквално цели фабрики", коментира Николай Стоянов, разследващ журналист пред БНТ.

В тях работят стотици хора. Задачата им е да търсят жертви и да използват психологически методи за убеждаване. Скоростното развитие на технологиите дава неограничен достъп до потребители по целия свят.

Използват се Телеграм канали, профили в социални мрежи с различно съдържание, сегментирано към определена аудитория.

Според маркетинг експерта Георги Малчев един от методите, чрез който лесно може да влезем в капан, е чрез силата да се действа сега.

"Ние имаме изкушението да действаме, защото това ни става важно. Аз съветвам обратното хората, когато имате този натиск изчакайте ден, два, три. Няма нужда на секундата да действате", допълни Георги Малчев, маркетинг експерт и преподавател.

Силата на авторитета също е ключов подход.

"Всички тези платформи и системи разчитат да ни покажат определен брой хора, които са много ентусиазирани или някой, който ни познава, да ни каже, че е супер доволен", коментира Георги Малчев.

Доклади на правозащитни организации твърдят, че фабрики за понци схеми има в държави като Камбоджа, Лаос, Мианмар. Причината - клатещи се политически режими и корупция.

Печалбите се равняват на половината брутен вътрешен продукт на съответната държава. Парите се превъртат чрез криптовалути, такава например е Тетър, която е фиксирана към долара. Сумите минават през няколко криптопортфейла, за да се загубят следите.

"Това, което наблюдавахме при BETL например, е няколко портфейла, в които се събираха парите от жертвите, когато се стигне до около милион и половина долара във всеки един от тях се изпразва. Така се гарантира, че на който и момент да решат да затворят пирамидата е доста малък рискът да останат блокирани средства някъде", добави Николай Стоянов, журналист.

След като пирамидата се срине, шансовете за връщане на парите и ефективни разследвания са минимални. Според журналиста Николай Стоянов подобни схеми са под шапката на големи организирани престъпни групи, а хората на високо обикновено остават невидими зад фалшиви Телеграм профили.

"Има и хора, които буквално са серийни пирамидаджии, включват се от пирамида в пирамида", заяви Николай Стоянов.

Чрез социалните платформи набелязването на нови жертви става все по-лесно заради етикета, който всеки има - какво съдържание харесва, кои инфлуенсъри. Така подобни групи, търсещи нови жертви, могат да създават съдържание, което да увлича точно определена аудитория.

"Ако не разбирате от това нещо и не искате да полагате усилия, може да попитате ChatGPT - отнема не толкова усилия, за да видите дали това нещо, което казва този човек, е нещо, което разбирате достатъчно и искате да се занимавате с него и в крайна сметка сте склонни да поемете риска", каза още Георги Малчев.

И не на последно място - експертите съветват да се избягват импулсивни решения, защото обикновено водят до грешки.

Виж коментарите (0)

Още по темата (20):
30.12.2024 Само три сигнала са подадени в прокуратурата за схемата с BETL
23.12.2024 Националното следствие с апел към инвеститорите в BETL
16.12.2024 Мениджър в BETL: Останахме само с 2000 лева, колкото да избутаме затворническия ни начин на живот
15.12.2024 Схемата BETL продължава да съществува, но под други имена 
13.12.2024 Атанас Илков за BETL: Много нагла и измамна схема, подадени са 34 сигнала
13.12.2024 СРП получи първи сигнал за пирамидата BETL
Още новини от Национални новини:
Каруца с дете, возещо се в Кресненското дефиле, разбуни социалнит...
Правната комисия прие промени в Закона за вероизповеданията
Асен Василев: Поемаме риск държавата да остане без бюджет до авгу...
"Съдебна реформа се прави от 30 години и всяка е по-лоша от следв...
Голям играч иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас" за 1 милиард до...
Земетресение бе регистрирано в България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).