Здравната комисия към парламента заседава във връзка с разпространението на случаите на коклюш в страната. На изслушване при депутатите са министърът на здравеопазването, главният държавен здравен инспектор, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
От Министерството на здравеопазването са изпратили писма в началото на април до РЗИ и БЛС, с които посочват, че всички общопрактикуващи лекари трябва да направят преглед на имунизационния статус на децата в техните листи от пациентския списък, подлежащи на имунизация и реимунизация, а ако бъдат констатирани пропуски, те да бъдат отстранени, съобщи здравният министър
Галя Кондева.
"В момента всеки болен от коклюш трябва да подлежи на самоизолация и лечение у дома, като не повече от 30 дни, като неимунизираните и неболедувалите контактни лица се поставят под медицинско наблюдение до 14 дни", обясни Галя Кондова.
Освен това, Здравното министерство е осигурило тестове за диагностика. Такива вече има осигурени в Столично РЗИ. Въведени и са критерии на кого и при какви случаи да се прави диагностиката.
"Осигурени са допълните средства за закупуване на лаборатнорния диагностикум и за следващия месец. Работим в посока да създадем условия за извършване на диагностиката и във Варна, Стара Загора, Плевен и Пловдив чрез районните здравни инспекции", каза министърът на Здравеопазването.
Кондева каза още, че при поява на коклюш в детските градини или училищата децата се поставят под медицинско наблюдение за 14 дни. Засегнатите групи или класове се поставят под карантина.
По отношение на разпространението на заболяването в станите тя каза, че най-голямо е естествено разпространение в Софийска област, където случаите са 214. В 11 области пък до този момент нямаме докладвани случаи.