Земеделците от цялата страна се отново излизат на протест. Те заявяват, че се изправят срещу нарастващите предизвикателства в селското стопанство през последните месеци. През днешния ден се проведоха мирни протести на производители в цялата страна, като с тежка техника бяха блокирани редица ключови пътни артерии и заходи към границите на България.
Утре предстои провеждането на голям протест в центъра на София пред сградата на Министерския съвет, както и на още 21 места в страната.
Според производителите през последните месеци са се натрупали редица проблеми, които засягали пряко сектора. Според тях министър
Кирил Вътев не успял да се справи с тях.
"В този тежък период, министър Вътев реши да води преговори с една организация, която е създадена преди една година (
бел.ред - Българска аграрна камара) и да изолира организациите, които от години работят в сектора", заяви по време на пресконференцията Мариана Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите.
"Всяка организация, член на ИК, е изпращала десетки писма с искане за среща с министър Вътев, в които да обсъдим проблемите в сектора и да потърсим заедно решения. Нито един от нас не е получил отговор. Затова вече не търсим срещи, не търсим диалог, а просто настояваме за неговата оставка. Защото той не успя да се справи с нито един от проблемите в сектора през последните месеци, а и не пожела да се срещне с нас, за да намерим заедно решенията им", заявиха браншовиците.
Тези проблеми включват промени в Стратегическия план, които намаляват субсидиите с 30%, нови изисквания по еко-схемите, които увеличават административната тежест на производителите, липсата на средства за компенсиране на вредите, причинени от войната в Украйна и още много други.
От Инициативния комитет излизат със следнат позиция:
"Министърът на земеделието, г-н Вътев, категорично не успя да се справи с нито един проблем в селското стопанство. Той не успя да защити пред Правителството бюджета по мярката заради войната в Украйна, не направи необходимите промени в Стратегическия план, така че плащанията към земеделците да не бъдат толкова намалени. Вместо да редуцира административната тежест за земеделските стопани, бяха въведени нови регулации, които още повече затрудниха земеделците с бюрокрация. Не изрази и определена позиция по отношение на ГМО продуктите, с което да защити българското производство и българските производители".Те призовават за реформи в сектора и за по-голяма обществена подкрепа. Те отново подчертават, че искат и оставката на земеделския министър.