© Varna24.bg | |
Дългото чакане приключи и след като още през 2010 г. зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова обяви, че ще стартират търгове за държавни земи, миналия вторник това наистина се случи. Министерство на земеделието обяви официално дългоочаквания търг за земеделски земи срещу поименни компенсаторни бонове. "В процеса на възстановяване на земеделските земи през 90-те години бяха издадени компенсационни бонове на собствениците, които не можаха да получат земите си. По този начин собствениците не са били реално обезщетени за невъзстановената им собственост и правата им дълги години не бяха възмездени", разказва зам.-минитър Боянова. С продажбата на държавни земеделски земи се дава възможност на тези собственици или да участват в търговете за покупка на земи с бонове, или да продадат боновете си чрез борсата и по този начин да получат финансово обезщетение", допълни още тя.
За всеки е ясно, че държавата няма пари да стопанисва държавните земеделски земи. През изминалите година тя опита да ги даде под наем или аренда, но уви неуспешно.
На сегашния търг се предлагат 154 000 дка - около 5% от собствеността на държавата върху земеделски земи. Средната начална тръжна цена е около 300 лева на декар. Плащането по закон се извършва само с поименни компенсационни бонове. Всеки фермер, инвеститор или граждан, разполагащ с поименни компенсационни бонове, може да се сдобие със земя, стига да поиска.
От земеделското министерство се надяват, че процедурата ще доведе до справедливо обезщетение за получателите на поименни компенсационни бонове, които до този момент не са имали възможност да ги реализират. След дългогодишно чакане собствениците на компенсаторни бонове ще могат да ги осребрят, коментират анализатори. Според предварителните очаквания това ще стане на цена много над предвидената.
Представителите на браншови организации коментират, че ако не стартира търгасъс земеделски земи и те останат пустеещи, секторът ще загуби над 30 млн. лв. европейските субсидии за насърчаване на фермерите по програмата за 2014-2020 г. Случат ли се обаче нещата, ще има сериозно раздвижване на инвестициите в сектора. Крайният изход от ситуацията ще рефлектира положително най-вече върху "обикновените хора" или иначе казано, земеделците. |