Журналистът Оля Ал-Ахмед за Судан: Това е истинска война, това е истинска гражданска война
Когато Судан беше една цялостна държава, преди да се раздели на две държави, това беше най-голямата по територия страна от Близкия изток и най-голямата по територия и една от най-богатите. Населението е разпръснато. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" международният журналист и арабист Оля Ал-Ахмед.
Масовият имидж, това, което се разпространява в медиите, масовият създаден имидж, защото имиджът се гради, той се създава, някой ти го създава – в случая създаденият имидж на Судан е, че е една много бедна страна, в която хората там умират от глад, нямат храна, нямат вода. Да, това в момента е така поради възникналата война, но всъщност Судан е една изключително богата страна. Нека да започнем от това защо възникват войните по принцип в света. Ето сега сме свидетели и на други войни – да не отклоняваме прожектора от нашето предаване. Войните са по едно много просто правило: разделяй и владей. А за да разделяш и да владееш, значи има какво да делиш. При условие че няма какво да делиш – няма за какво да го владееш и съответно няма войни. Та се получава, че точно там, където има нещо за делба, е апетитно място и там възникват войните. Та, Република Судан – Судан е република, президентска република, е държава, в момента не толкова голяма, защото се раздели, е държава в североизточната част на Африка. Столицата й е Хартум. В столицата има два големи квартала, които се разделят от река Нил. Държа да се каже това в ефир – че това са квартали в столицата, а не отделни градове, изписвани в абсолютно всички медии. На мен ми прилошава, като го видя. Това е "Омдурман“ и "Бахари“. "Омдурман“ и "Бахари“ се разделят от устието на река Нил в Хартум, но това е част от столицата. Населението на Судан по последни данни, които са съвсем ъпдейтнати, към днешна дата, надхвърля малко над 47 милиона, от които 3 милиона са християни. Останалите са мюсюлмани, въпреки че навремето Судан, когато е била Нубия, но ще се върнем в историята, е била християнска държава. Откъде идва името Судан? Идва от арабското Билад-ал-Судан, което значи "Земята на черните хора“. Думата "сауд“ на арабски значи "черен“. От там идва Судан – Билад-ал-Судан, Страната на черните хора. В Судан от дълги години има враждуващи групировки и малки граждански войни, които са главно породени заради политически и икономически неравенства между различните племена, които населяват Судан", разказа журналистът.
"Мисля, че тази гражданска война, която е в момента, е петата. Не съм съвсем сигурна, но мисля, че досега минаха четири и това би трябвало да е петата", допълни тя. Тя бе категорична, че се борят за власт.
"Борят се за това, което казахме в самото начало на нашето предаване – за власт, за власт се борят. И много, много добре го анонсира и това, което много ме боли – че страда народът. Както и сега в ивицата Газа страдат невинните цивилни граждани, така и тук страдат цивилните граждани. В началото конфликтът беше определян като "конфликт“. Това е истинска война, това е истинска гражданска война, както ти каза – април месец избухна между командира на редовната Суданска армия Абдел Фатах ал-Бурхан и командира на паравоенните опозиционни сили, т.нар. RCF, което е Силите за бърза подкрепа, съкратено в медиите, нашите слушатели ще го видят като RCF, а техен военнокомандващ Мохамед Хамдан Дагало. Та, този господин Дагало е по-известен с прякора си Хемети", допълни Оля Ал-Ахмед.
Цоня СЪБЧЕВА