Зимата завършва с пролетното равноденствие, което е около 21 март в Северното полукълбо и около 23 септември - в Южното полукълбо.
От днес денят започва бавно да расте, каза по БНР преподавателят по астрофизика в СУ "Св. Климент Охридски" Владимир Божилов.
"Продължителността на деня на 21 декември е 9 часа, 2 минути и около 17 секунди, което означава, че в Северното полукълбо е най-дългата нощ и обратното - в Южното полукълбо е най-дългият ден. Ако се намирате на Северния или Южния полюс, ще имате 24 часа ден или нощ", обясни Божилов.
През зимата дните са най-къси, а тяхната продължителност зависи от географската ширина. През зимния сезон се измерват най-ниските температури, а в районите, по-отдалечени от екватора, през зимата има и значителни снеговалежи.
Днес и през следващите дни времето у нас ще бъде с близки до обичайните за декември температури, но почти без валежи. В по-голямата част на страната Коледа ще бъде безснежна.
В планините по празниците времето ще бъде подходящо за зимен туризъм, с температури малко под нулата през деня и предимно сухо и тихо време.