Изпълнявайки, или не изпълнявайки законите на ЕС, особено тези, които са важни за функциониране на вътрешния пазар, ние директно помагаме или пречим на собствения си бизнес да функционира добре в този вътрешен пазар. Ние хармонизираме закони вече 20 години и повече. Това каза в
Аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Зинаида Златанова, бивш заместник министър-председател и министър на правосъдието и ръководител на представителството на Европейската комисия в България.
"Добре е да следим какво става със законите, които касаят реалния бизнес. Има и някаква доза може би интереси, които влияят на начина на въвеждането на европейските закони у нас. Но Европейската комисия не може да бъде излъгана, няма как да го въведете неправилно и условно казано да не ви хванат. Какво се случва, когато парламентът не работи редовно и има ли отношение това.
И да, и не, тъй като редица изисквания, директиви, регламенти, които приема Европа най-общо казано, могат да бъдат въведени не само чрез законодателни актове, но и чрез подзаконови нормативни актове на Министерски съвет, та дори и на отделни министри. Т.е. това не е задължително и не се дължи на нередовната работа на парламента. Така че смесени са причините. А и винаги правната техника, която се използва, би могла да бъде и по-гъвкава, именно с цел максимално да се разтовари парламентът от въвеждане на изисквания, освен ако в краен случай не е нужно законодателно уреждане, разбира се. Но това вече е много професионален разговор защо винаги вдигаме на ниво закон всяко едно изискване, което идва от Брюксел, може ли да стане по друг начин, добре ли е да става по друг начин, биха ли могли правителствата, министрите да поемат повече отговорност за този процес или не.
Зинаида Златанова поясни, че от регистъра на Европейската комисия, който е достъпен, е видно, че България има около 40 активни наказателни процедури, като някои от тях вече са в съдебна фаза.
Цоня СЪБЧЕВА