Проф. Красимир Петров: Оказа се, че китайците са на светлинни години в софтуера, свързан с изкуствен интелект

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
22:54 / 29.01.2025
1074
Китайският изкуствен интелект DeepSeek е приблизително между 20 и 30 пъти по-ефективен от технологиите на големите технологични гиганти. По-ефективен е финансово. Работи малко по-бавно, но резултатите му са значително по-добри. Китайците доказаха, че изкуствен интелект може да се направи с изключително ниски разходи от по-малко на брой, евтини взаимнозаменяеми чипове. Това каза проф. Красимир Петров, д-р по икономика от Държавния икономически университет в Охайо в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Американската концепция за развитие на изкуствения интелект се нуждае от гигантски изчислителни центрове, които струват десетки милиарди долари, разказа още той, като появата на евтиния китайски чатбот обезсмисли и скъпите чипове на най-големия производител NVIDIA – водещата компания в САЩ за производство на чипове, необходими за работата на технологичните центрове, което логично доведе и до сриването на акциите им на борсите заради обезсмислянето на огромните инвестиции.

"Чатбота DeepSeek е осезаемо по-добър, сравнен с ChatGPT, не можеш да го подведеш и разсъждава много добре, изключително сходно като човек. Оказа се, че китайците са на светлини години в софтуера, свързан с изкуствен интелект, спрямо американците, чийто по-добър хардуер се обезсмисли заради значително по-добрия, по-ефективен, по-качествен и добре работещ китайски софтуер.“

Според проф. Петров пазарът в момента е във фазата на изключителна нестабилност, като е възможно хората да се паникьосат и да започнат да продават акциите си, което би довело по думите му до колосални сривове на борсовите пазари. "Имаше над 1 трилион загуби на борсите за един-единствен ден и потенциално може да доведе до борсов крах, борсова паника. Борсата трябва да е добре отбалансирана с икономиката, а проблема е, че американската борса е свръхбалонизирана спрямо размера на икономиката,и борсата е изключително свръх високо рискова в последните години, и в момента има и елемент на несигурност и неяснота, така че хората трябва да внимават, доколкото изобщо имат инвестиции.“

Не е ясно дали надпреварата с изкуственият интелект би довела до заплаха за световната сигурност и икономика, но в момента надпреварата е в разгара си, тъй като се предполага, че изкуственият интелект ще увеличи значително производителността, което ще даде предимства на Запада или съответно на Изтока или на Китай, и според експерта Китай ще доминира в геополитиката и в световната икономика в рамките на 10-20-30 години.

По думите му надпреварата в полето на технологиите не засяга България по никакъв начин, като според него ние сме на светлини години и не ни засягат съществено какво става и надпреварата така как работи. "Нас не засяга дотолкова, че ние може да си извадим на телефона или едната апликация или другата, да работим с едната, да работим с другата, и да се възползваме от технологичните постижения.“

Виж коментарите (0)
Още новини от Аналитични новини:
Зорница Русинова: Икономическият и социален съвет на България при...
Социолог: Борисов бавно като питон си изяжда зайчето
Архитектурното наследство на соца – от нежелано завещание до свет...
Политологът Антоний Тодоров: Европа трябва да излезе от тоталната...
Чернева: Не виждам как може да бъде отворено отново Френското пре...
Икономист: Минималната заплата трябва да достигне жизнения миниму...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).