Манева обаче не скри, че разрастването на фестивала води до някои проблеми. По думите й, човешкият ресурс и материалната база не отговарят на мащабите, които форумът се опитва да достигне. "Изоставаме изключително много в сравнение с останалите страни в Европа по отношение на театъра", посочи актрисата. "Искаме да имаме фестивал като в Авиньон, но дори той да спре за няколко години, пак не можем да го настигнем", коментира Манева.
Остарялата техника и база ограничава и поставянето на по-атрактивни спектакли. По думите на арт директора, страната ни е единствената в Европа, която ползва една и съща сцена за театрални и оперни представления. "Все пак имам надежда, че най-после ще има някакво раздвижване по отношение на финансирането в театрите и ще влязат средства по някоя от оперативните програми", каза актрисата. Тя допълни, че в голяма степен съдбата на българския театър се определя не само от пари, но и от отношението на обществото към него. "Ако хората искат пошли телевизионни предавания, скечове и чалга, то тогава се борим напразно", каза Манева.
За следващото издание на "Варненско лято" на общо събрание на Българската асоциация за театър е бил избран нов селекционер. Това е Румяна Николова, която е дългогодишен сътрудник в организацията на фестивала. "Качество и провокативност ще бъдат важни за мен при селектирането на постановките следващата година", коментира Николова. Според нея, при селектирането водещ принцип за адекватен избор трябва да бъде зрителският интерес.
Спектакълът "Дама Пика", поставен от новосибирска трупа, сложи края на фестивала. Безсмъртната творба на Пушкин е адаптирана от 22-годишния Тимофей Кулябин, който е най-младият режисьор, участвал във "Варненско лято". Представлението е провокативно и зрелищно заради съвременния прочит на Пушкиновия текст.
Източник: в. "Позвънете новини"
Още по темата (9): | |