5 по-полезни и интересни неща от това да гледате телевизия вечер
През деня нервната система се уморява, а вечер много хора намират сили само за гледане на филми, видеоклипове и безкрайно скролване на постове в социалните мрежи. Този вид релаксация не само че не помага за облекчаване на главоболието, но може да предизвика още по-голямо напрежение, да увеличи стреса и да наруши съня.
Така проучванията потвърждават, че използването на смартфони преди сън намалява качеството му и увеличава риска от безсъние, особено при совите - хората с вечерен хронотип.
Освен това сърфирането в социалните медии може да бъде допълнителен стресов фактор, който да претовари и без това уморената нервна система и да осигури неприятно преживяване.
Ако търсите спокойствие и искате наистина да си починете, опитайте се да оставите настрана джаджите и да посветите последния час преди лягане на други дейности. Ето няколко неща, които наистина разтоварват главата ви.
Правете йога
За разлика от интензивните упражнения, които могат да повишат сърдечния ви ритъм и да натоварят повече нервната ви система, спокойното задържане на позите е чудесно за успокояване и релаксация.
Нежното разтягане и концентрирането върху тялото и дишането ви помагат за облекчаване на стреса и спомагат за преминаване на нервната система към парасимпатикова "спокойна“ дейност. В резултат на това след малко практика тревожните мисли няма да ви притесняват, заспиването ще става по-бързо и сънят ви ще е по-добър.
Ако никога не сте опитвали йога, намерете комплекси от упражнения в YouTube и ги правете заедно с инструктор.
Само не се опитвайте да поставяте рекорди в разтягането. Изпълнявайте позите в удобен диапазон, като напълно осъзнавате движенията и дишането си.
И не забравяйте да завършите с шавасана - поза в легнало положение по гръб, по време на която напълно отпускате цялото си тяло. И преминете към следващата точка.
Медитирайте
Медитацията, или пълната концентрация върху даден обект или явление, е един от най-добрите начини да разтоварите главата си и да възстановите спокойствието си.
Можете да правите тази практика в шавасана, но ако се страхувате да не заспите на пода, опитайте да медитирате, седнали с кръстосани крака или на стол.
За начало се концентрирайте върху дишането си. Затворете очи, отпуснете се и наблюдавайте вдишванията и издишванията си, както и усещанията, които възникват в тялото ви. Ако се появят чужди мисли, просто отбележете този факт и се върнете към наблюдението.
Можете също така да се съсредоточите върху усещанията си, възникващите мисли или звуците около вас. Изберете едно нещо, настройте таймер за 10-20 минути и започнете. Не само че ще се почувствате по-спокойни веднага след практиката, но и ще поддържате състоянието на осъзнатост и на следващата сутрин.
Прочетете книга за изкуство
Социалните медии изобилстват от разнообразно съдържание, за чието усвояване е необходимо много малко време. Кратки постове, забавни снимки, кореспонденции, клипове от по няколко секунди - всичко това не ви позволява да се съсредоточите върху едно нещо за дълго време и допълнително претоварва уморения мозък.
В същото време четенето е чудесно средство за облекчаване на стреса, почивка от многозадачната работа и чудесен начин да прочистите главата си.
За да избегнете стреса, изберете интересен роман и се потопете в един измислен свят. Това е чудесен начин да откъснете ума си от собствените си проблеми и притеснения, така че да заспите много по-лесно.
Рисувайте
Рисуването е чудесен начин да се отървете от стреса и да подобрите настроението си. А съществуват много варианти на тази дейност.
Можете да рисувате на уроци или да изразявате чувствата си в абстракция, да работите във всякаква техника или просто да оцветявате готови картини.
А ако го правите на фона на любимата си музика, можете да получите двойно по-голямо удоволствие от процеса, пише Actualno.com.
Говорете с близките си по телефона
Общуването в месинджъри е станало толкова обичайно, че хората почти са забравили за телефонните разговори. Те често се използват само за кратко предаване на спешна информация, а приятелствата се поддържат чрез кореспонденция.
В същото време е много по-трудно да се предадат емоции чрез текст, отколкото чрез глас, а евентуалната неловкост, от която хората се страхуват, може да се окаже далеч по-неуместна.
Например в един експеримент се проверява как биха се чувствали хората след кореспонденция със стар приятел и след като му се обадят. Противно на очакванията на участниците, общуването чрез глас не ги накарало да се чувстват неловко, а напротив - доставило им много по-голямо удоволствие.
Опитайте се да си уговорите вечерен разговор с приятел или роднина. Вероятно ще изпитате много повече положителни емоции, отколкото при изпращането на текстови съобщения.