Адвент календарите: Откъде са дошли и защо са навсякъде сега

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
20:15 / 26.11.2024
154
Произход на Адвент

През най-мрачните дни на зимата християните се подготвят за един от най-важните празници на своята религия. Продължаващ приблизително четири седмици, Адвентът е време за размисъл в очакване на Коледа, празнуването на раждането на Иисус Христос.

Адвентът получава името си от adventus, латинската дума за "пристигане". Историците проследяват първите официални адвентни тържества до Северна Италия, където подготовка за Коледа, включваща пост, молитва и размисъл за християнските ценности, продължавала седмица. Днес той се празнува четири последователни недели, започвайки от неделята, която е най-близка до 30 ноември, и завършва на 24 декември, Бъдни вечер. (През 2024 г. Адвентът започва в неделя, 1 декември.)

Всяка от тези недели има свое традиционно значение и се отбелязва с молитви и четения на Писанието. Те представляват по ред християнските добродетели на любовта, радостта, надеждата и мира. За вярващите Адвентът представлява многостранен период, през който да се подготвят за Коледа и да празнуват вярата и тържеството на християнството.

Адвентният венец

Считан за сезон на светлината в тъмния апогей на зимата, символът на Адвента в църквата е осветен от свещи върху вечнозелен венец. През 1838 г. Йохан Вихерн, немски лутерански пастор, започнал да използва този венец, за да отброява заедно със своето паство дните до Коледа.

Модерният адвентен венец има четири свещи. Първите две и четвъртата са лилави, традиционният цвят на Адвент. Третата свещ е розова, представляваща средата на Адвента и радостта от идващия празник.

Християните традиционно се молят, пеят и палят допълнителна свещ всяка адвентна неделя, докато всички свещи бъдат запалени на четвъртата неделя. Петата бяла свещ, известна като Христовата свещ, понякога стои незапалена в центъра на венеца и се пали на Бъдни вечер.

Адвент календарите

Друга немска традиция е Адвентният календар. През XIX век възрастните започват да помагат на децата да отброяват дните до Коледа. Започвайки от 1 декември, някои немски лутерани започват да отбелязват дните с тебешир върху вратите в очакване на влизането на Младенеца, а други родители създават домашни начини за отброяване, включващи закуски и библейски стихове, пише nationalgeographic.bg.

През 1908 г. немският печатар Герхард Ланг изработва първия печатен адвент календар. В детството му неговата майка изработила ръчно такъв календар с картонени врати и бонбони вътре. Ланг адаптира идеята за печатарската преса и продуктите му стават изключително популярни в Германия. Но свързаният с Втората световна война недоимък и узурпирането на Коледа от нацистите почти унищожават печатния адвент календар.

След войната друг немски печатар, Ричард Селмър, получава разрешение от американските окупационни сили да отпечата адвент календар за 1946 г. Той използва контактите си с американци, за да въведе Адвентния календар в САЩ и с помощта на президента Дуайт Д. Айзенхауер, който е сниман да отваря такъв календар с внуците си през 1953 г., те стават все по-популярни в САЩ.

Въпреки че технически Адвентът започва в края на ноември, съвременните адвент календари обикновено започват от 1 декември и имат малки вратички или кутии, съдържащи снимки или шоколад, които да бъдат отваряни и хапвани преди Коледа. Търговците са инвестирали много в играта с адвентни календари и потребителите могат да избират между най-различни варианти, съсредоточени около красотата, популярните герои и лакомствата.

Подобно на други коледни традиции, адвентните календари стават все по-секуларизирани през XX и XXI век. Но традициите му остават забавен начин както за деца, така и за възрастни да се насладят на очакването на Коледа през мрачния, зимен месец.

Виж коментарите (0)

Още по темата (33):
26.11.2024 Започват проверки на най-търсените коледни стоки по магазините
26.11.2024 Потребителите на Spotify скоро ще получат новогодишния си подарък
26.11.2024 Възмутен читател за цените за Нова година у нас: Хора, с тези пари се ходи до Куба за месец
26.11.2024 Ако искате да направите нещо хубаво за животните в приюта в Каменар, сега е моментът
26.11.2024 Коледните сладки, които няма да нарушат диетата ви
26.11.2024 Обявиха Европейския коледен град за 2025 година
Още новини от Любопитни новини:
Зейн Малик сложи диамантена верижка в памет на Лиъм Пейн
Как пробиотиците могат да ни помогнат да посрещнем идващите празн...
Лана Дел Рей се завръща, новият й албум е съвсем близо
Развитието на диабет тип 2 преди 50-годишна възраст може да повиш...
Арестуваха осем души в Лаос, след като шестима починаха по съмнен...
Кралски експерт: Принц Хари беше манипулиран и използван! Някой д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).