Ако не ви пука за сметката за ток, продължавайте да се топлите по този начин
Малко са хората, които не го разбраха вече и продължават да се отопляват с така наречените "духалки". Това е дупка в джоба ви за сметката за ток.
Популярните от близкото минало уреди са не само неефективни, но и много енергоемки. Заслужава си да помислите дали да не съберете пари за климатик или друго отоплително тяло, което е от клас "А" или да се заблуждавате, че пускайки духалката за малко, всъщност тя не харчи много електроенергия.
Ще се опитаме да ви убедим в правотата на горните твърдения.
Принцип на работа
Вентилаторната печка има вентилатор и електричаска серпентина.
Намотката се нагрява, а вентилаторът разпределя топлината.
Колко електричество консумира духалката?
Вентилаторът може да се изключи, но тогава топлинният ефект на уреда е малък. Тези печки имат няколко мощности и работят в зависимост от зададената.
– позиция 1 работи с консумация на енергия 500 вата
– позиция 2 - 1000 вата
– позиция 3 - 1500 вата
Съвременните модели могат да имат повече позиции за контрол на мощността. Основният недостатък е, че трябва постоянно наблюдение както за времето за превключване на захранването, така и след това, за да не прегрее.
Ако се сравни с конвектор със същата мощност, тогава конвекторът ще затопли помещението за 30 минути, а такъв вентилатор за 10. Разликата е три пъти. Но той консумира значително количество електроенергия и е напълно неподходящ за битови нужди. Отоплението ще струва твърде скъпо.