Александър Пройнов – Апер: Хората на изкуството са естествените духовни лидери в едно общество
Винаги съм считал, че хората на изкуството са естествените духовни лидери в едно общество, и се старая да бъда такъв и в социалните си контакти, и в начина си на живот. Това каза скулпторът Александър Пройнов – Апер в предаването "Цветовете на България“ на Радио "Фокус“.
Зад гърба си той има над 950 арт акции, тематични изложби и представяния, 34 самостоятелни изложби в Европа, Азия и Америка. Негови творби присъстват на 7 континента, в това число и на Антарктида. Той е и най-големият дарител сред художниците.
В продължение на 12 години той излага свои творби в крепостта "Баба Вида“. Крепостта по думите му е изключителна и дава невероятни възможности.
"Всеки гост на крепостта, включително чужденците, бе изключително впечатлен от композицията. Аз съм будител в съвременния и в архаичния смисъл на думата и за мен е въпрос на чест, достойнство, радост и удоволствие да разказвам за своето изкуство. По време на тези 12 години с изложби гости на крепостта "Баба Вида“ и на град Видин бяха още 28 мои колеги, автори, живописци, иконописци от цяла България. Считам, че това, което правя, не е самоцел, а носи в себе си и история, философия, традиции, естетика и култура“, разказа скулпторът.
Крепостта "Баба Вида“ е най-добре запазеното военно съоръжение в цяла Европа от ранното Средновековие. "Според мен морално и правилно е тя да бъде управлявана автономно, да има арт мениджър и структурата и организацията й да бъде приобщена към съвремието, към цивилизационните възможности и дадености, да бъде достъпна както за чужденци, така и за българи“, заяви Александър Пройнов.
Вече втора година той организира подобна изложба и в крепостта в Белоградчик. "Усещането за моето изкуство и за моите идеи, че са космополитни и духовно близки до сърцата, визията и светоусещането на хората, е много важно и получавам наистина голямо признание и подкрепа. Съчетавам историята и традициите с елитарното изкуство. Това е смисълът и функцията, тъй като основната роля на изкуството е да бъде водещо в светоусещането за човешката еволюция. Определям скулптурата като миг на вечността“, сподели скулпторът.
Той разказа и за изложбата си Je suis с подзаглавие "Житейски скулптурни истории“. Идеята за нея се появява по време на Дните на българската култура в Рим. "Идеята беше да съчетая монументалното изкуство с артистизма. Това е един сам по себе си моноспектакъл, в който представям себе си и своите работи и разказвам тяхната история. Имам фигури, които имат по-богата житейска история от обикновен човешки живот – с отрицанието, с възприемането ми. В чужбина съм приеман с изключителен апломб от президентите на най-великите държави, докато в България нищо не се възприема еднозначно“, каза още Александър Пройнов.