Антони Райжеков: Проектът "Преносим музей за непокорно изкуство" включва селекция от артисти от четири поколения

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
15:04 / 23.01.2024
1236
Проектът "Преносим музей за непокорно изкуство“ включва селекция от артисти от четири поколения, които работят по теми, свързани с някаква форма на несъгласие, на бунтарство. Това каза Антони Райжеков – куратор на изложбата, театрален режисьор, звуков и визуален, интердисциплинарен артист, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Проектът се ражда като идея през 2019 г., а две години по-късно, по време на творческа резиденция на Антони Райжеков в Австрия, тя се осъществява под формата на каталог. През 2024 г. с подкрепата на Национален фонд "Култура“ Фондация ДАЛАБ представя изложбата "W(e) A(re) R(ebellious)“ в Галерия "Структура“.  

Тя представя 15 утвърдени и млади български художници с "бунтарска“ артистична практика: Алла Георгиева, Антон Терзиев, Боряна Росса & ULTRAFUTURO, Венелин Шурелов, Венета Андрова, Димитър Солаков, Иван Мудов, Калин Серапионов, Красимира Буцева, Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев, Мария Налбантова, Правдолюб Иванов, Станислав Беловски и Destructive Creation. Проектът включва 15 видео арт произведения и видеодокументации на пърформънси, разказа Антони Райжеков.  

"Проектът и въобще темата за съпротивата и отстояването на правата или на определена позиция е вечна тема. Средствата, които използваме, за да отстояваме позициите си, също се променят. За съжаление и за голямо мое разочарование, ние се връщаме като цивилизация към примитивни форми на съпротива, като войната. Агресията в обществото ни, на която сме свидетели, може би по някакъв начин е симптоматична за това, че или сме загубили, или не сме култивирали възможността и качеството да се вслушваме в хората до нас, да умеем да дискутираме“, коментира авторът на проекта.  

Съвременното изкуство по думите му е поле за дискурс и за спекулация на реалности, които могат да се случат, ако се променят определени условия. "Провокацията е най-вече в посока на това да търсим начин да отстояваме нашите позиции и аргументи, да намерим начини да съществуваме взаимно в сложната ситуация, в която се намираме в момента. Изложбата е добър повод да се вслушаме в артистите. Те ни дават различни гледни точки и различен начин на интерпретация на темите от нашето ежедневие. В изкуството може би може да си позволим да изграждаме едни спекулативни реалности, в които обществото и тези проблеми могат да бъдат разгледани и вероятно решени по много по-различен начин, отколкото ние си мислим, че е възможен“, обясни Антони Райжеков.  

Изложбата ще бъде открита днес и може да бъде видяна до 17 февруари.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
В ранните етапи чернодробните заболявания могат да се развият тих...
Есил Дюран - горд собственик на много специална къща
Топ дразнител е аут от къщата на "Биг Брадър", интригата обаче ос...
Много внимавайте как приготвяте червения боб, защото може да бъде...
Днес четири зодии ще разберат, че са държали змия вместо приятел ...
Родена е на днешния ден през 1973 г., животът й е низ от перипети...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).