Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Арабските цифри всъщност не са арабски?
Автор: Екип Varna24.bg 15:35 / 19.01.2025Коментари (0)271
©
Цифрите, които наричаме арабски и които изместват след 1400-та година използваните масово до онзи момент римски цифри, се оказва, че не са арабски при кратко по-задълбочено проучване на темата за произхода на цифрите, които използваме днес. Откъде всъщност произхождат арабските цифри и защо се наричат така?

Арабските цифри с индийски произход?

Макар да звучи на пръв поглед естествено цифрите, наречени арабски, да произхождат от арабския свят, оказва се, че името им не показва произхода, а място, през което са навлезнали на Стария континент. Предполага се, че арабските цифри са създадени в Индия, но са наречени арабски заради проникването им през арабския свят в Европа, където се разпространяват масово и постепенно изместват римските цифри, трудни за употреба заради многобройните правила за изписване и заради липсата на "нула“. 

Така арабските цифри остават в историята с това свое име, макар да не е произходът им изобщо арабски. Самите средновековни араби и перси, които разширяват тази цифрова система – индо-арабската цифрова система, я наричат al-ḥisāb al-hindī ("индийска аритметика“), което е красноречиво доказателство, че арабските цифри не са арабски, а произходът им е индийски. 

И средновековните, и ренесансови европейски математици също подчертават индийския произход на арабските цифри, но поради факта, че са навлезнали в Европа чрез арабите, като се счита, че това се е случило чрез арабските търговци, цифрите остават именувани арабски. Така днес мнозина погрешно считат, че арабските цифри имат арабски произход.

Индо-арабска цифрова система

Арабските цифри са познати като индо-арабска цифрова система, създадена от индийски математици в периода 1-4 век. Разширяването на тази цифрова система за представяне на цели числа до нецели числа е десетичната бройна система, която в момента е най-разпространената бройна система. Арабските математици възприемат тази система и добавят дробите към нея, с което я обогатяват и разширяват. 

Тази система става популярна и по-масово използвана на Стария континент след еволюцията на печатарската преса през 15 век, преди който употребата ѝ в Европа е силно ограничена – използва се в части от Италия. През 999 г. след н.е. папа Силвестър II въвежда нов модел сметало, като приема жетони, представляващи индуско-арабски цифри от едно до девет. 

Постепенно тази цифрова система и цифрите, които европейците наричат масово арабски, заради начина им на проникване на континента, започва да се използва все по-масово, първоначално през 12 век в европейската математика, а около 3 века по-късно – през 15 век започва масовата им употреба и извън науката, като тя е обусловена и от неудобството, което поражда употребата на римските цифри, използвани до този момент, при които липсва 0 – факт, породил проблеми, трудности и усложнения. 

Така проникването на арабските цифри се оказва повратен момент за европейците, които възприемат с охота тези цифри, намирайки ги за по-удобни от римските, и започват масово да ги използват – факт, довел до постепенното, но трайно и пълно изместване на римските цифри от арабските.

За представяне на числата в индуистко-арабската цифрова система се употребяват различни набори от символи. Широко разпространените западни "арабски цифри“ произлизат от "западноарабските цифри“, разработени в Ал-Андалус и Магреб. "Източноарабските цифри“ или т.нар. арабско-индийски цифри, използвани с арабската писменост, са разработени предимно на територията, на която е разположен Ирак. Независимо кой е създателят на арабските цифри и как ги наричаме, съвременният свят е невъзможен без тях, така че сме дълбоко признателни за съществуването им, пише actualno.com.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Процедурата за избор на нов главен прокурор
Избори в САЩ
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: