Архитект: Интересът към естествените материали се засилва и в строителството
Интересът към естествените материали е оправдан и се засилва в много области – в облеклото, козметиката, строителството. Това се обяснява със стремежа за по-здравословна среда, в която живеем. В строителството за изолация се използват масово изкуствени материали, но могат да се прилагат и естествени – като различни видове вати от лен, коноп, вълна, целулоза от рециклирана хартия, текстил, тръстикови, сламени панели, корк. Това обясни пред Радио София арх. Георги Георгиев, който е автор на книгата "Строителство с естествени материали“.
Един от неговите проекти е Детският екостационар "Бели брези“ в Природен парк "Витоша".
Основен недостатък на естествените материали е високата цена – в някои случаи тя достига до 2-3 пъти повече от масово прилаганите в строителството. Единствено изключение прави перлитът, който е достъпен, но подценен и недостатъчно използван. Подходящ е за тавански и подпокривни пространства и в нега не живеят гризачи.
Предимствата на естествените материали не е в по-добрите изолационни качества – в най-честите случаи те са равни с изкуствените, а в това, че не отделят вредни емисии, подчерта арх. Георгиев.
Някои имат и свойството да охлаждат през лятото, а стените с тях "дишат“, заради паропропускливостта им. Специалистът обърна внимание на някои архитектурни елементи, които могат и трябва да се съобразяват при проектиране на нов дом с цел по-добра топлоизолация през зимата и охлаждащ ефект през летните горещини.