Блага Русева говори за "сезонните" симптоми на колебанията в настроението
На 4 април специалистите по психично здраве традиционно отбелязват своя професионален празник. Избрахме повода, да разговаряме с Блага Русева, д.п., част от екипа на Лабораторията за психично здраве и превенция на ВМА, за колебанията на настроението и на кои сигнали трябва да се обърне внимание, съобщиха от болничното заведение.
Емоциите при човека представляват тези психични образувания, които ни помагат да обективизираме случващото се около нас, т.е. да оценим заобикалящата ни реалност. Освен тази важна оценъчна функция, те служат като база за изграждане на отношенията между хората, но от друга страна мотивират и по този начин организират човешката дейност.
И въпреки, че са съвършено изградени от гледна точка на еволюцията механизъм, понякога те могат да пречат на обективната преценка на човека, както и да дезорганизират поведението му до степен парализиране на възможността за осъществяване на: нормални взаимоотношения в социума, обективна преценка на реалността, трудова дейност и контрол върху собственото поведение.
Кои са обаче факторите, които влияят върху доминиращите емоции, върху емоционалното състояние, емоционалния фон при човека?
Един немски учен – Дитрих Дьорнер, твърди, че нещата в живота не могат да се приемат като просто свързани чрез изолирани причинно-следствени връзки, където факторът логично обяснява резултата. Всъщност процесите и явленията в живота са взаимосвързани в система от фактори, които влияят, но и си взаимодействат по често непредсказуеми за човека начини.
В опитите си да намери обяснение за детерминантите на човешките емоции психологичната наука работи в няколко основни направления: биологично, психологично и социално. Обясненията, които предлагат тези подходи са свързани и с традиционните подходи за справяне с нежеланите емоции или емоционални състояния.
Всеизвестен факт е, че при наличие на проблеми с емоциите, както и настроението при даден човек, той или неговите близки търсят помощ от специалист – психолог или психиатър. Това е правилното поведение. Понякога обаче, въпреки високата ефективност на терапията, сезонно обусловено, могат да възникнат нежелани колебания в настроението на човека, които засягат неговото лично, семейно и професионално функциониране.
Човек може да загуби работата си, може да дестабилизира семейната единица, да изпадне в ситуация, в която животът му е застрашен, обвинявайки "неефективната терапия“, без дори да осъзнава, че сезонните промени в настроението са тези, които дестабилизират емоционалното му състояние.
В този контекст есенният, зимният или пролетният сезон се разглеждат като периоди, в които хората по-често изпитват умора, тревожност, депресивност, раздразнителност и потиснатост. Но у човек могат да се появят и изострено чувство за недоволство от околните, възприятия за безсмисленост на усилията, недоброжелателност от страна на околните, агресивност, грубост и циничност.
Когато това се случи, близките до засегнатия човек или самият той отчаяно търсят помощ, като често сменят "несправящия“ се терапевт.
Това поведение обаче би могло да се окаже неефективно и дори да постави човека в "порочен кръг“, задълбочавайки състоянието му до степен на загуба на критичност за собственото състояние.
Ето защо, когато това се случи, бих препоръчала на засегнатия човек да прояви търпение, воля и постоянство в терапията си, като продължи да разчита на специалистите, които са работили с него до момента и най-добре познават състоянието му.