Български астрономи ще наблюдават пълно слънчево затъмнение
На 8 април над части от САЩ, Канада и Мексико се очаква пълно слънчево затъмнение и астрономи от обсерваторията в Рожен ще го наблюдават от първа ръка. Това каза доц. д-р Никола Петров, директор на обсерваторията в Рожен, в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. Следващото се очаква през 2044 г.
Българският екип, който се подготвя за заминаваме в Мексико, се състои от четирима души – "скромен физически състав, но се надяваме да осъществим изследвания в областта на науката“, поясни доц. Петров. "Избрахме Мексико, защото вероятността за хубаво време там е много по-голяма, отколкото в САЩ и Канада по това време на годината. Вероятността от Флорида нагоре да има добри атмосферни условия по това време на годината е под 30%, сочи статистиката. В Мексико, напротив – тя е между 80 и 90%“, поясни доц. Никола Петров.
"Имаме много задачи, въпроси без отговор по отношение на слънчевата корона по време на пълни слънчеви затъмнения. Тамо при тези явления астрономите имат възможност да наблюдават тази корона от Земята на големи разстояния – например 2, 3 пъти диска на Слънцето. Тъй като слънчевите затъмнения са доста рядко явление, успеваемостта на експедиции, подобна на нашата, е доста висока“, подчерта директорът на обсерваторията в Рожен..
"Искаме да разберем повече за разпределението на електроните в слънчевата корона, да видим доколко и докъде може да достигне неутрален прах, който се движи между планетите. Под въздействие на гравитацията на Слънцето той успява да го доближи, дори да падат малки тела от него върху самото Слънце - това обогатява Слънцето с гориво и то продължава да свети. Наш еикп е наблюдавал пълно слънчево затъмнение и миналата година в Австралия. Това затъмнение на 8 април, както и всяко друго до момента, няма да се отрази на хората по никакъв начин. Затъмнението се случва, когато Луната застава между Земята и Слънцето“, даде разяснения доц.д-р Никола Петров.