Чайове, отвари и запарки срещу упоритата кашлица

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:40 / 18.02.2024
1814
От древността до наши дни лечебните растения се използват може би с най-голяма популярност при заболяванията на дихателната система. Много от тези болести като остри възпаления, известни още като катари на горните дихателни пътища, остри и хронични бронхити, емфиземи, бронхиектазии, бронхиална астма и др. могат да бъдат повлияни благоприятно от приготвени в домашни условия лекарства (чайове, отвари, запарки) от лечебни растения. 

В едни случаи само тези народни средства могат да бъдат достатъчни, в други те успешно се съчетават с температуропонижаващи, противоинфекциозни и др. лекарствени средства. Особено подходящи са лечебните билки при хронични заболявания на дихателната система, изискващи продължително лечение, при възрастни хора.

Нарушенията във функциите на дихателната система най-често се изразяват в затруднено дишане, бронхоспазъм, кашлица с различен характер: суха, дразнеща, без отделяне на храчки или с по-лесно или по-трудно изхвърляне на бронхиални секрети. Всяко заболяване на дихателната система изисква компетентно и точно диагностициране и своевременно лечение.

В комплекса от лечебни мероприятия на лечебните растения се пада важна роля. При остри възпалителни заболявания много полезни са топли чайове, лапи и др., приготвени от различни дроги. Те имат силно изразено потогоннo действие, разширяват кожните кръвоносни съдове и увеличават излъчването на топлина, снижавайки по този начни повишената температура. Към това се прибавя и противовъзпалителното и противомикробното действие на редица лечебни растения.

Един от най-обезпокоителните симптоми на заболяванията на дихателната система е кашлицата. Често тя се поражда от дразнене на чувствителни нервни окончания, разположени в лигавицата на горните дихателни пътища поради възпалителен оток, натрупване на секрети и други причини. В такива случаи особено полезно е използването на някои слузни вещества, съдържащи се в различни растения. 

Слузните вещества са разпространени в много растения като се локализират в различни части: корени, грудки, листа, цветове, семена и др. от цветните растения по-значителни количества слузни вещества има в представителите от семействата Розови, Бобови, Орхидееви, Слезови, Ленови и т.н.

Слузните вещества имат силно противовъзпалитено и омекчаващо действие и са чудесно противокашлично средство, пише puls.bg. Те влизат в състава на много сиропи и таблетки за смучене.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14986):
28.11.2024 Д-р София Ангелова: В момента има единични случаи на грип – предимно тип А, вируси, включително и COVID
28.11.2024 Кантарджиев: Грипът от пълно здрав те поваля на легло в рамките на 2 до 4
часа
26.11.2024 Инхалациите в домашни условия – как помагат и за кого са противопоказни
25.11.2024 Доктор Бацелова: При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, а коронавирусът започва с лека хрема и дразнене в гърлото
25.11.2024 Лекар: Българите разбраха, че имат нужда да се ваксинират, за да бъдат защитени!
23.11.2024 Лекар: Сега върлува един много неприятен вирус
Още новини от Любопитни новини:
Месото, което е избор номер едно за много хора – влияе благоприят...
Мария Бакалова скърби, загуби близък човек
Циклонът достигна България, издадени са сериозни предупреждения
Зимните суперхрани, които покачват имунитета и дават енергия
Режисьорът Милко Лазаров: В моите филми природата е персонаж
Броени дни до откриването: Катедралата "Нотр Дам" е възстановена ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).