Това сподели проф. Георги Чапкънов във Варна, където за първи път снощи бе открита негова изложба. За нея роденият в близкия град Вълчи дол скулптор пристигна с приятеля си Иван Тенев и с усмивка прие идеята му подобно на "Св. София" да направи и скулптура за морското момиче Варна. "Преди това обаче трябва да довърша паметника на Пеци Гюзелев в Каварна", обясни Чапа.
Предстои му и работа по паметника на Алеко Константинов и Бай Ганьо в София. "Винаги са ме одумвали. Само за един паметник на дарителите в Свищов нямаше хули и помислих, че нещо съм сбъркал. Та сега и за Бай Ганьо имаше дискусия - щял да излага автора си. Не съм съгласен, Бай Ганьо е един от нас", коментира Чапа. "Професорът е винаги във фокуса, защото каквото сътвори, то винаги активира чувствата на хората. Така е и с тази изложба", обясни изкуствоведката Пламена Димитрова-Рачева.
В галерия "Графит" проф. Чапкънов подреди рисунки, маслена живопис, литографии и бронзови пластики, обединени под мотото "Нещата от живота".
"Експозицията е юбилейна, защото я показах за първи път в София миналата година, когато навърших 70 г. Тук обаче съм добавил и непоказвани неща", поясни Чапа.
Всички творби са правени в периода 1994-1999 г. Макар и разнолики като тематика и изпълнение, те са стилово единни и впечатляващи с изяществото си и са истинско визуално изкушение за ценителите на изкуството с пресътворената в линии и форми красота, излъчваща нежност, сила и жизненост, обобщи Рачева. Чапа показва платна, провокирани от ежедневието, библейски теми и стилна еротика. В една от графиките - "Христос говори с апостолите", професорът си е направил автопортрет. Още от входа вниманието приковава емблематичната огромна рисунка на Дон Кихот и Санчо Панса от птичи поглед.
В изложбата естествено има и пластики - ювелирни миниатюрни портрети на именити българи делят пространство с емблематичната "Екологично равновесие" и поразяващата "Прокълнатото стадо". Предварителният интерес към откупки на експонати от изложбата бил огромен, но авторът не желаел да се раздели с нито една от творбите си, научи "Труд".
Източник: в. "Труд"