© Varna24.bg | | Частици от мощи на над 20 светци се пазят за поклонение от християните в катедралата "Св. Успение Богородично" във Варна. Това съобщи Варненският и Великопреславски митрополит Кирил. Разположена в самия център на град Варна катедралата "Св. Успение Богородично" е едно от най-известните постройки в града. Молитвен храм за варненци, и в същото време забележителност в маршрутите на туристите, катедралата се е превърнала в един от символите на Варна. Историята на тази забележителна черква се крие още в първите години след Освобождението. Православното българско население в града бързо нараствало. За да потвърдят близостта си до руската православна вяра и демонстрират отделянето си от гръцката патриаршия при първото си посещение във Варна княз Дондуков-Корсаков бил поканен от варненските общинари да присъства на тържествената служба в българската черква "Св. Архангел Михаил". Той останал дълбоко разочарован от състоянието на храма и заявил, че градът заслужава представителна черква, която да няма равна в страната. И бил готов да помогне.
Честта да положи основния камък на бъдещия храм имал княз Александър І Батенберг, който пристигнал във Варна на 4 август. Самата церемония била на 22 август 1880 г. след тържествен молебен, с благословия от митрополит Симеон и в присъствието на много българи и арменци. След водосвета князът помилвал всички затворници от варненския затвор, на които им оставали три месеца до края на присъдата. Избраното име, "Успение Пресвятия Богородици", било в памет на всерусийската императрица Мария Александровна, българска благодетелка и леля на княза, починала наскоро.
За поклонение на християните тук се пазят мощите на тримата апостоли Андрей Първозвани, Вартоломей и Яков Алфеев. Съхраняват се и мощите на Св. Николай, Мирликийски, Чудотворец, на Свети Йоан Златоуст, на Света великомъченица Екатерина -светица и мъченица, една от най-образованите жени на своето време. Не бива да пропускаме и съхраняваните мощи на Света Варвара, която се счита за покровителка на починалите от внезапна смърт - които са нямали време да се покаят и причестят.
Освен в манастира "Св. Св. Константин и Елена", частица от мощите на Свети Валентин има и в катедралния храм "Свето Успение Богородично", уточни митрополит Кирил. В морския храм "Св. Николай" са изложени за поклонение частици от мощите на Св. Николай Чудотворец, Св. Праведен адмирал Феодор Ушаков, Св.св. Преподобни Теодор и Александър Санаксарски и Св. Игнатий Брянчанинов.
Храмът е построен през 1865 г. Стари хора разказвали, че причината за градежа станал даден обет пред Бога и пред закрилника на моряците св. Николай. При едно от пътуванията на варненския търговец Параскева Николау до Одеса в морето се разразила страхотна буря. Изплашеният търговец обещал, че ако стигнат живи до пристанището, ще вдигне черква и болница в чест на светеца.
Запознати твърдят, че в историята на храмовете няма друга черква, построена със средствата на само един човек. Храмът "Св.Николай" е единственият морски храм в България. Това станало през 1927 г., когато двама български капитани отнесли на Божи гроб икона от храма, осветили я и я върнали. Тогава той бил записан в църковните книги като морски. Св.Николай е закрилник на моряци и рибари. Митрополит Кирил добави, че частици от мощи на светци се съхраняват почти във всички храмове на Варненската епархия. За освещаване на храмовете се полагат частица от мощи главно на мъченици.
Източник: Агенция "Фокус" |