Човечеството изпива 2 милиарда чаши кафе дневно
Всеки ден в света се правят над 2 милиарда дози кафе, като в някои барове в Италия поставят рекорди над 4 000 дози кафе на ден. Това каза в предаването "Човекът на фокус" на Радио "Фокус" Бранислава Шопова – продуктов мениджър в международна компания и допълни "това говори за любовта на хората към кафето, за енергията, с която ги зарежда при позитивното начало на всеки нов ден.“
Легендата разказва, че през IX век млад абисински пастир забелязал, че козите, за които се грижел, стават необикновено енергични, след като ядат от плодовете на някакво растение, което той не познавал. От любопитство опитал и ефектът бил изумителен, почувствал се бодър и енергичен през целия ден. Постепенно тази напитка се е разпространила по света. "Това е още едно доказателство, че е добре да се доверим на животните, запазили своята връзка с природата, и да се възползваме от техните инстинкти“, смята Бранислава Шопова. Думата "кафе“ има арабски произход и означава "сила, енергия“ или другата теория е, че идва от арабската дума за вино – "кахва“ или това е вино от зърното на кафето. "По въпроса за родината на кафето, обаче, все още има спорове. Според някои източници тя е областта Каффа в Югозападна Етиопия, а според други – Йемен“, каза още продуктовият мениджър.
"Кафето представлява един плод, който прилича на черешата, и по тази причина се нарича "кафеена череша“, като цветът на растението много наподобява по аромат и вид на жасмина. Има два основни метода на обработка на кафето – мокър и сух. След което настъпва една важна част – ферментацията на кафето. Тя е важна, защото тя спомага за аромата на кафето. Следващият етап е сушеното, като е най-добре да става на слънце. Изпичането на кафето е цяла наука, като различните пекари имат и прилагат различни начини и тайни,“ разказа за дългия процес на обработка на кафето Бранислава Шопова.
Най скъпото кафе в света "Копи Лувак" в буквален превод от индонезийски означава "Кафе от азиатска палмова цибетка". И именно цибетката – хищен бозайник, подобен на енот, е тази, която прави това кафе толкова специално. Цибетката се храни с различни видове кафени зърна – Арабика, Робуста, Либерика, които я примамват с плодовата си обвивка. След като бъдат погълнати, зърната прекарват около ден и половина в стомаха на животното, където се разгражда само част от външната им обвивка. Вътрешността им остава цяла, с непроменена форма, и бива изхвърлена от храносмилателния тракт на цибетката по естествен път. "Кафето се продава и в България, така че който е изкушен, може да го пробва“, уточни тя.
Много са ползите от кафето, сподели още Бранислава Шопова: "Повлияват много добре на мозъчните функции – много по-съсредоточени сме, концентрирани, оказва много добро влияние на паметта. Изследвания показават, че ежедневната консумация на кафе може да намали или предотврати развитието на диабет Тип В, Паркинсон, деменция."