Д-р Чипев: Промяната на часовото време влияе на секрецията на мелатонина, който регулира много хормони в организма

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (1)
18:14
317
Определената последователност от повърхностен, дълбок и REM сън с определена динамика на физиологични параметри, като мозъчната активност, промени в мускулния тонус, в кръвното налягане, в пулса, в дихателната честота, в дишането през нощта наричаме качество на съня. И когато здравият човек преминава през всички тези етапи нощно време, казваме, че има качествен сън, а когато ритмиката е нарушена, тогава сънят не е качествен и може да има последствия в следствие на това. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ специалистът по медицина на съня д-р Петър Чипев.

Промяната на часовниковата стрелка при смяната на лятното и зимно часово време влияе на секрецията на мелатонина или хормона на съня, който оказва влияние и регулира секрецията на много хормони в организма. И една такава промяна, макар и наглед незначителна, е от значение за правилната и хармонична работа на целия човешки организъм.

По думите му сънят се влияе от всичко, което заобикаля и се случва на човек през деня: емоционални състояния, физическо, психическо натоварване, заболявания, приемна храна, на течности, прием на лекарства, излагане на слънчева светлина.

"Един здрав сън се характеризира и със сънуване, което е признак на добър сън. Ако действително нямаме никакъв спомен от това как сме спали, и особено ако това е придружено с будения нощно време или със сънливост през деня, трябва да помислим евентуално и дали няма някакъв проблем докато спим,“ отбеляза той и допълни, че както малкото количество сън, така и многото количество сън също влияе зле.

Има група нарушения на съня, които наричаме циркадни нарушения и те са заболявания именно на биологичния часовник, разказа още специалистът и обясни, че те са свързани най-често със забавена фаза или със забързана фаза на съня. Това не е само по себе си болест, подчерта той. "То може да провокира такива състояния и има ефект върху много други болести, които нямат общо със сън, като сърдечносъдови и най-вече метаболитни, свързани често с диабет, хипертония и други.“

Виж коментарите (1)

Още по темата (59):
25.10.2024 Кога точно се слага зелето, за да стане навреме кисело за Коледа?
25.10.2024 Температурните амплитуди с помощта на климатик – време е за настройване на правилната температура и никакво изгасяне
25.10.2024 Специалист по медицина на съня: Зимната смяна на времето е по-благоприятна за хората
25.10.2024 Какво трябва да знаем, ако решим да отседнем в хижа за работа или празник?
24.10.2024 Александър Димитров: Добре е зимните гуми да се сложат до края на октомври
24.10.2024 Тайните на красивата коледна звезда
Още новини от Любопитни новини:
Откриха уникална находка в Стара планина
Уникална находка в Помпей: Откриха малка къща с впечатляващи фрес...
Легендарна водеща продължава битката с коварна болест в болница
След 27 години брак той се разведе, новата му - също, за да са за...
Трите растения в саксия, които ще повлияят на добрата климатизаци...
Температурните амплитуди с помощта на климатик – време е за настр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).