Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Данчо Симеонов: 1,130 млрд. лв. инвестиции са налети във Варненска област
Автор: Екип Varna24.bg 14:15 / 19.11.2010Коментари (0)1808
© Impact Press Group
Данчо Симеонов Симеонов е роден на 18 февруари 1955г. в Стара Загора. Завършва Техникума по електротехника във Варна със специалност ядрена топлоенергетика, както и корабоводене във Висшето военно морско училище - Варна. Работил е като офицер на различни длъжности във ВМС. Председател е на фондация "Иновативни методи, техники и практики в обучението". Бил е главен координатор на Съюза на учените във Варна, а през 2006г. - учредител на клуба и член на клубния съвет на сдружение "Граждани за европейско развитие на България"- Варна. От 2007г. до сега е областен и общински организационен секретар на ПП ГЕРБ - Варна. От август 2009г. -областен управител на Варна.

- Мина повече от една година от управлението Ви в областната администрация. Кои бяха най-тежките моменти за този период?

- Най-тежкият момент бе точно една седмица след като станах областен управител. Дойдоха хора от различни неправителствени организации, искащи достъп до обществена информация във връзка с един от проектите, реализирани във Варна. Успях на петия ден да подпиша искането. Бях горд с това, защото още не знаех какъв е реда. Когато представителите на НПО дойдоха, очаквах да останат доволни. Жена от представителите на НПО прегледа два от листите, които им представих, обади се на някого по телефона и каза: "Ще ви съдим, ще ви искаме оставката, не сте ни предоставили информацията, която искахме." Аз бях много изненадан от това, защото очаквах се получи обратното. Това е тежък момент. Като друг мога да посоча зимата когато падна снега и се заледи. Справихме се и с този проблем. Разбрах обаче, че когато се бориш със стихиите, е по-лесно, с хората е по-трудно. Като победи мога да посоча преходната статуетка, коята областната управа получи за прозрачна и открита администрация. Считам, че доста неща сме направили, дори и в икономическо отношение. Водих руска делегация от корабния бизнес с идеята да се възстановят отношенията с България. Имаме добри перспективи, защото във Варна са най-добрите мощности за корабостроене и трябва да бъдат използвани. При едни съвместни предприятия, които се очертават с Русия, имаме добри възможности за бъдещето. Въпреки кризата трябва да отбележим налетите инвестиции във Варненска област. Те са над 1,130 млрд. лв. Това са груби сметки за последната година, като в тази сума не са включени по дребните сделки. Гордея се и с това, че сме изградили добро отношение между местната и държавната власт, съвместни сътрудничества за проблемите на жителите в общините. Проектите на кметовете, спечелени през последната година, са 300 за трите области край морето, но половината от тях са на варненски кметове. Усвоените пари са около 140-150 млн. лв. Това означава, че и кметовете работят добре. Стараем се заедно да преодоляваме проблемите.

- Бяхте споменали, че Варненска област е една от първите, които ще излязат от кризата. Какво Ви дава основание да мислите така?

- Съобщих за парите, които са налети в областта. Това са големи, световни компании - "Солвей Соди", "Агрополихим", инвестициите от руското правителство в курорта Камчия, заводът за строителни смеси на френската компания "Сен Гобен Вебер, който се очаква да заработи до лятото. По отношение на корабостроенето бяха пуснати 2 нови кораба. Ще бъдат налети още пари, което означава и откриване на нови работни места. Трябва да отбележим, че безработицата не нараства заради зимния сезон, а дори е обратното. Към 31.10.2010г. справката показва, че безработицата във Варненска област е 6,69%, а в града- 4,76%. В сравнение с предходния период тя бе 7,2%. Това е индикатор, че бизнеса започва да се съвзема. За разлика от други области може да се похвалим, че вървим напред.

- Кои са задействаните проекти от изключително значение за варненци?

- Рибарското пристанище е на ход, но изчакваме процедури и ще го обявим официално, когато стартира проектирането. Към момента избираме имоти. Има терени които са готови, а още 2 трябва да преминат съответните процедури и издаване на актове за собственост. Това е един от приоритетите за Варна. Относно музея на науката, има ентусиасти, които са се нагърбили да направят проекта. Той ще се намира на терена на бившата ТЕЦ "Янко Костов". След като подготвим проектите ще имаме възможност да кандидатстваме по различни програми или да търсим частен инвеститор. Провеждат се разговори, но засега няма категоричен отговор. В началото на декември ще организираме изложба с част от представителите от комитета за изграждането на музей на науката. Третият важен проект е свързан с Паметника на българо-съветската дружба. Обявихме срок за постъпване на предложения. Има няколко много атрактивни. Сред тях попада идеята на общинския съветник Пламен Андреев заедно с група архитекти. Има разбира се и по фантастични предложения, като това на Росен Марков. Той иска разрушаване на паметника и поставянето на кръст. По тази причина говорих с митрополита, които не смята, че това е най-доброто предложение за мястото. Освен това трябва да се съобразим с авторските права на архитектите, които са направили проекта. Най-вероятно през втората седмица на декември ще направим събиране и ще разгледаме постъпилите предложения.

- Предстои създаването на Асоциация за ВиК. С какво тя ще допринесе за подобряването на услугата и ще има ли разлика в цената на водата?

- На 22 или 23 ноември, още не е уточнена точната дата, ще се съберем за да подпишем документите за създаването на асоциацията. Искам да наблегна на факта, че не става дума за свалянето на монопола на сегашното ВиК дружество. Със създаването ще се променят дяловете на общините и държавата в асоциацията. Самата тя ще избира ВиК оператора. Това може да бъде както сегашното, така и друго дружество. Конкуренцията е полезна. Идеята на асоциацията е по-добро управление на европейските средства и разработване на цялостни планове за подобряване на мрежата. Работата на парчета не помага. В момента се усвояват пари и се управляват от търговски дружества. Ако ресурса се менажира по-добре, това би трябвало да означава, че цената на водата ще падне. Например в община Белослав 100 процента е подменена мрежата. Във Варна обаче има големи проблеми и съответно големи загуби. Така, че идеята на асоциацията е да се влагат пари в райони, за да се намалят загубите.

- Има ли някакво развитие около депото за битови отпадъци и уточни ли се мястото, където ще бъде изградено?

- Все още работим за изграждането на депо за битови отпадъци. Очакваме промяна на мнението на експертите от МОСВ, които първоначално заявиха, че избрания терен не е подходящ. Съществува вероятност съоръжението да се изгради на едно от двете места, които бяха определени. Това са Провадия и с. Войводино, община Вълчи дол. Ако се наложи да избираме нов терен, ще ни трябват поне 6 месеца, за да мине ОВОС, и ще загубим ценно време. От 2012 г. общините, които нямат депа, ще бъдат облагани с по-големи данъци. По тази причина правим всичко възможно да изградим съоръжението по-бързо.

- Какъв диалог поддържате с представителите на общинската власт?

- Общуваме съвсем нормално. Естествено, по някои въпроси имаме различни мнения, но това е красотата на демокрацията.

- Подготвени ли са общините за зимната обстановка. Преди време излезе информация, че областта може да остане с непочистени пътища заради съдебно обжалване?

- Като цяло общините са подготвени за зимата, създали сме стройна организация. Имаме напредък, но и проблеми, които са свързани със зимното почистване на магистралата и главните пътища. Беше подготвен договор за пряко договаряне с фирми, които са спечелили конкурса, но има обжалване. Опитах се разговарям с фирмите, които обжалваха, но те бяха непреклонни. Вероятно съдебните процедури ще минат малко по-ускорено.

- Има ли резултати от подадени от Вас сигнали до прокуратурата за имотите край морето, продадени за жълти стотинки?

- За процедурите по продажбата прокуратурата трябва да се изкаже по законосъобразност. Документите, които сме подали търпят развитие и очакваме да бъдат заведени дела. Общо съм подал над 10 сигнала за сериозни нарушения, включително и за извършените ремонти в областната администрация.

- Колко са освободените служители от областната администрация за финансови нарушения?

- Общо към 30 юни са освободени 14 служители по различни причини. Те не са уволнени, някои са напуснали по собствено желание, други са намерили по-добра работа. Към момента има една свободна позиция, която ще я трансформираме в сектора за административен конторол. Ще създадем звено, което ще работи само за разглеждане на решенията на общинските съвети. Ще ми трябват и поне трима юристи и двама специалисти за кадастъра. С имотите по параграф 4 имаме много дела. Общо във Варненска област има над 56 000 имота. Ние нямаме физическа възможност да обработваме всички сигнали. Разпоредил съм всеки петък да се провежда комисия за земите по параграф 4 и излезлите за тях съдебни решения. Това на практика означава, че с новите заповеди ще влезем в противоречие със съседните имоти, което може да доведе до нови оспорвания. По този повод сме направили предложение до Министерството на земеделието цялата процедура да премине в общините. Те по-лесно биха разрешавали проблемите, защото в една община има 5 или 6 селищни образувания и процедурите ще се осъществяват бързо.

- Ясна ли е вече варненската кандидатура на ГЕРБ за изборите?

- Все още не. Имаме много кандидати, които можем да издигнем. На този етап оглеждаме обстановката, за да изберем най-добрия. Имаме 8 души депутати и доста хора в управлението. Имаме голяма възможност за избор.

- Какво очакват от държавата хората от малките населени места?

- Очакват да има полицейско присъствие, да спрат дребните и селскостопанските кражби. Искат ремонтирани читалища и кметства, както и афалтирани улици, за да могат нормално да стигат до домовете си. По-бързо да се преддвижват процедурите, свързани със строителство и ремонти. Това са искания, свързани с икономически разчети, и не може да стане толкова бързо, изисква се време и работа.

Източник: в. "Черно Море"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Избори в САЩ
Сътресения в БСП и избор на нов председател
Кабинетът "Желязков"
Бюджет 2025
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: