Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Дефицитът на витамин D може да доведе до автоимунни заболявания
Автор: Екип Varna24.bg 22:36 / 29.10.2024Коментари (0)1281
©
Витамин D е от съществено значение не само за здравето на костите, но и за нормалната имунна функция. Дефицитът на витамин D е свързан с повишен риск от автоимунни заболявания, но механизмите, които стоят в основата на тази връзка, не са добре изучени.

Ново проучване, публикувано в Science Advances, показва, че нарушаването на ключов ензим, участващ в превръщането на витамин D в неговата биологично активна форма, може да повлияе отрицателно върху развитието на Т клетките.

Това води до прекомерно производство на Т клетки, които могат да атакуват собствената тъкан на тялото, феномен, известен като автореактивност.

Проучването - проведено върху мишка - също показа, че това увеличение на автореактивните Т-клетки е медиирано от неблагоприятните ефекти на дефицита на витамин D върху клетките в тимуса, специализираният орган, който влияе върху съзряването на Т-клетките и способността им да разграничават между здрави и инфектирани или чужди клетки.

Авторът на изследването Джон Уайт, д-р, професор по физиология в университета Макгил в Монреал, Канада, каза пред Medical News Today:

"Нашето проучване показа, че витамин D е необходим за нормалното развитие на тимуса, оптималното "отстраняване" на самореактивните Т клетки и дълголетието на тимуса."

Каква роля играят Т-клетките в регулирането на имунната система?

Освен ролята си за здравето на костите, витамин D модулира и функцията на имунната система. Например данните от наблюдения предполагат връзка между дефицита на витамин D и повишения риск от автоимунни заболявания, които включват производството на имунен отговор срещу собствената тъкан на тялото.

Т-клетките, доверен източник, специализиран вид бели кръвни клетки, играят решаваща роля в регулирането на този автоимунен отговор. Т-клетките участват в улесняването на имунния отговор срещу микробите и елиминирането на клетки, които може да са заразени или имат рак.

Тези функции на Т клетките разчитат на способността им да разграничават собствените протеини на тялото, известни като собствени протеини или собствени антигени, от чужди протеини. Способността на Т-клетките да разпознават собствените антигени и да избягват отговор срещу собствената тъкан на тялото е известна като Т-клетъчна толерантност.

Т-клетъчната толерантност се появява по време на съзряването на Т клетки от прогениторни клетки, получени от костен мозък в тимуса, жлеза, разположена в горната част на гърдите.

По-конкретно, Т-клетъчната толерантност включва подбор на Т-клетъчни прекурсори, които произвеждат силна реакция срещу чужди протеини, но не и собствени антигени.

По време на ранните етапи на развитие на Т клетките, положителната селекция на прекурсорни Т клетки, способни да произведат силна реакция срещу чужди антигени, се случва във външната част на тимуса, наречена кора.

Следващите етапи на развитие на Т клетките се случват в централната област на тимуса, наречена медула. Т-клетките, които произвеждат отговор на собствената здрава тъкан на тялото, се елиминират в медулата в процес, наречен отрицателна селекция.

Как витамин D влияе върху функцията на Т-клетките?

Подгрупи от епителни клетки в медулата експресират част от гените в човешкия геном, които заедно експресират повечето гени в генома.

Експресията на почти целия репертоар от собствени протеини в тимуса позволява развитието на толерантност на Т клетките към всички тъкани на тялото.

Рецепторът за активната форма на витамин D се експресира в тимуса, а дефицитът на витамин D е свързан с намален размер на тимуса.

Трябва да се отбележи, че предишната работа на авторите показа, че витамин D може да подобри експресията на гена на автоимунния регулатор и по този начин е от решаващо значение за развитието на Т-клетъчна толерантност и предотвратяване на автоимунен отговор.

Развитието на Т-клетъчната популация в тимуса по време на живота на индивида завършва до момента на пубертета.

Това, заедно с по-силното въздействие на витамин D върху имунната функция в ранния живот, предполага, че витамин D може да повлияе на развитието на Т клетките в тимуса в ранния живот, за да повлияе на толерантността на Т клетките.

Каква е връзката между витамин D и автоимунните заболявания?

В настоящото проучване изследователите изследват пътищата, по които витамин D потенциално модулира функцията на Т клетките в ранния живот и впоследствие риска от автоимунни състояния.

Витамин D се превръща в своята биологично активна форма в тялото чрез ензима Cyp27b1. За да разберат въздействието на витамин D върху имунната функция, изследователите са използвали модел на мишка, генетично конструиран да носи мутация в двете копия на гена, който експресира Cyp27b1, което води до способността да се произвежда активната форма на витамин D.

Тези мишки без биологично активния витамин D показват намален размер на тимуса и по-нисък брой Т клетки в кръвта, което е показателно за по-бързото стареене на тимуса.

Тези мишки също имат по-малка фракция от епителни клетки в медулата, експресиращи гена на автоимунния регулатор, отколкото контролните мишки от див тип.

Освен това, има намаляване на броя на медуларните епителни клетки в тимуса, които представят собствени антигени на развиващите се Т клетки. Предишно проучване Trusted Source показа, че броят на медуларните епителни клетки, представящи определен собствен антиген, е свързан със степента на Т-клетъчна толерантност към този антиген.

Тези промени в тимуса на мишките, неспособни да произвеждат биологично активен витамин D, са придружени от повишаване на маркерите, показващи намалена Т-клетъчна толерантност, тоест увеличаване на Т-клетките, които произвеждат силен отговор към собствените антигени.

И накрая, тези мишки също показват повишени нива на автоантитела в определени тъкани, като белите дробове и слюнчените жлези, в късна зряла възраст. Въпреки това, такива повишени нива на автоантитела липсват в други тъкани.

Може ли дефицитът на витамин D да увеличи риска от диабет тип 1?

По-възрастните мишки, но не и по-младите, без активен витамин D също показват нарушена регулация на глюкозата (кръвната захар).

Обобщавайки тези констатации, Уайт отбелязва, че: "Ние открихме, че развитието на епителни клетъчни популации в тимуса, критично за отрицателна селекция на Т клетки, е нарушено при мутантни мишки. Освен това, самата отрицателна Т-клетъчна селекция беше нарушена.

"Стареещите мутантни мишки също развиха признаци на автоимунитет и в някои случаи диабет тип 1", посочи той. "Също толкова интересно, открихме, че при липса на активната форма на витамин D стареенето на тимуса се ускорява значително", което може допълнително да увеличи риска от автоимунни състояния.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: