Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Денят на кой български светец се превръща в ден на народните будители?
Автор: Екип Varna24.bg 20:58 / 31.10.2024Коментари (0)1891
©
Всички ние празнуваме 1 ноември като ден на народните будители. Това е денят посветен на хората, които са запалили искрата у останалите ни сънародници и чрез своя пример са довели до формирането на българската нация. Интересното е, че този празник е въведен в нашата страна през 1922 година, но той се свързва с празника на един от най-големите ни светци. Ето кой е той?

 

Празникът на Свети Иван Рилски

В днешно време, 1 ноември е по-известен като деня на народните будители. Но преди да бъде въведен той, в нашият църковен календар вече се е отбелязвал като деня на Свети Иван Рилски. Причината да бъде избран точно този ден ни обяснява Стоян Омарчевски - министър на народното просвещение - в правителството на Александър Стамболийски през 1922 година.

Той внася подписка на група интелектуалци, които искат на този ден да се отдаде почит на всички български възрожденци, които са били в основата на формирането на българската нация и нейната жажда за свобода. Избира се точно денят на Свети Иван Рилски, тъй като това е един от най-почитаните ни светци, който се е запазил още от времето на Средновековието. Иван Рилски се е превърнал в духовен символ на нашата страна и българските възрожденци са наследници на неговото дело.

Министерството на народоното просвещение определя 1 ноември като "празник на българските будители, ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България". На 31 октомври 1922 излиза постановление на МС, с което се предлага да бъде приет този празник за официален. На 13 декември бива прието съответното изменение в Закона за празниците и неделната почивка, а цар Борис III ратифицира тази промяна на 3 февруари 1923 година. Тогава вече този празник бива приет официално като "деня на народните будители"

Защо празникът е бил на друга дата за българската църква

Малко хора знаят, че е имало разминаване в деня на празнуване между църква и държава. Причината за това е, че българската държава приема Григорианския календар през 1916 година, а българската църква продължава да работи със стария Юлиански чак до 1968 година. Това означава, че празникът на Иван Рилски за нашата църква е бил на 19 октомври, а не на 1 ноември, припомня actualno. Така че в този междинен период се е отдавало почит на различни дати.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Природни стихии
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Бойни спортове
Рокади в ДПС
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: