Димитър Караманчев: Изкуствената светлина и екраните са най-ключовите фактори за качеството на съня

Автор: Живко Кръстев
Коментари (0)
13:53 / 30.04.2024
1996
Стресът е фактор и ние нямаме контрол над него, но пък можем да използваме различни подходи, най-вече поведенчески, за да го трансформираме, ако имаме умението за това. Това каза основателят на Meta Reading Димитър Караманчев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Стресът може да бъде и полезен. Сутрин например имаме нужда от кортизол и адреналин, за да се събудим. Поради тази причина много полезни са ледените душове, благодарение на които се активира цялото тяло и мозък, обясни Димитър Караманчев.

За да функционира мозъкът ни пълноценно през целия ден е необходим качествен сън, подчерта той. Качеството, продължителността и дълбочината на съня не са свързани със заспиването. "Има хора, които много лесно заспиват, но електроенцефалограми, поставени на главата им по време на сън, показват, че сънят им не е качествен“, обясни Караманчев.

Много фактори влияят върху съня. Кофеинът например има 10- до 12-часов ефект и поради тази причина употребата му в следобедните часове не е препоръчителна. Храненето два часа преди заспиване също влияе върху съня, даде примери той. "Оказва се, че изкуствената светлина и екраните са едни от най-ключовите фактори за качеството на съня. Мобилните устройства значително въздействат върху мозъка, претоварват го с информация, пристрастяват го заради допамина и влияят върху концентрацията, паметта и съня. Намаляването на изкуствената светлина и кофеина могат да окажат съществено влияние върху качеството на съня“, обясни Димитър Караманчев.

На 16 май в София и на 6 юни във Варна Meta Reading организира събития, насочени към всички, които искат да подобрят своите когнитивни умения и да намалят стреса.

"С "Умотека“ ще повишим пет когнитивни показателя с около 40% – скорост на четене, ниво на възприемане, памет, креативност и концентрация. Правим го чрез метода Сугестопедия, чрез ролеви игри и класическо изкуство. Различните личности в нас използват различни части от нашия мозък. Оказва се, че когато създадем един супергерой вътре в нас като нова личност, той използва различни части от нашия мозък и ние може да свикнем да влизаме в съответната роля, когато искаме свръхпродуктивност. Техниките също доста помагат“, обясни основателят на Meta Reading.

"Meta Reading означава "целочетене с мисия“. Всичките ни курсисти казват, че мозъкът им обработва информацията по различен начин, когато имат много ясна цел. Просто запомнят много по-добре, много по-концентрирани са. Метачетенето помага да разрешаваме казуси в живота си с успех и усмивка“, допълни Димитър Караманчев.

"Умотека“ се организира с благотворителна цел и кауза – подкрепя народни читалища в различни части на страната.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Има един много полезен и лесен начин да поправим грешката, ако см...
Ако се чудите какво да си обещаете да правите или не през 2025 го...
Проф. Рачев посочи къде може да се усложни обстановката заради сн...
Този витамин е изключително важен за организма – ето, с кои храни...
В очакване на снега: Практични съвети за шофирането в зимни услов...
Идва ли лошото време?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).