Днес е голям празник!

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:04
455
На 20 декември православната църква отбелязва Игнажден, посветен на свети Игнатий Богоносец. На този ден имен ден празнуват носещите имената Игнат, Игната, Иго, Пламен, Пламена, Огнян и Огняна.

Свети Игнатий Богоносец

Свети Игнатий Богоносец е един от най-изявените ученици на свети апостол Йоан Богослов. Наречен "Богоносец“, защото носел Бог в сърцето си, той е известен с дълбоката си вяра и преданост към християнството. По време на управлението на император Траян, в началото на II век, Игнатий бил откаран в Рим, където е хвърлен на дивите зверове и разкъсан от тях заради вярата си.

Традиции и обичаи на Игнажден

Игнажден, известен още като "Идинак“, "Идинажден“, "Игнатьовден“, "Полаз“ или "Млада година“, бележи началото на коледните празници в българската традиция. С този ден е свързан обичаят "полазване“, който предсказва каква ще бъде новата година. Според поверието, първият гост (полазник), който влезе в дома на този ден, определя съдбата на семейството през следващата година. Ако полазникът е добър и късметлия, семейството ще се радва на благоденствие и успехи. Често полазникът бива избиран и канен предварително от домакините. При пристигането си, той трябва да разбърка огнището с пръчка и да пожелае на семейството да имат толкова добитък и деца, колкото са искрите.

Традиционната трапеза на Игнажден включва постни ястия като ошав, варена царевица и боб, туршии и зеленчуци. На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. Жените не трябва да работят, особено тези, на които им предстои да раждат, за да бъде раждането леко. Смята се също, че ако на Игнажден се поработи от всичко по малко, през годината работата ще върви леко и успешно.

Интересен обичай е момците да поставят ечемик под възглавницата си на Игнажден. Според поверието, ергените ще се оженят за девойките, които сънуват през нощта.

Игнажден е ден, изпълнен с богата символика и традиции, които целят да осигурят здраве, плодородие и късмет през настъпващата година. Спазването на обичаите и вярванията, свързани с този празник, е дълбоко вкоренено в българската култура и продължава да бъде част от съвременния живот.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Глоговски: Само споменът остана за държавата, която някога накара...
Професионален готвач: С помощта на храната ние можем да отидем на...
Тази практика се ползва от години, ето как да се подготвите за не...
Бъбречните заболявания често остават недиагностицирани навреме
Проф. Рачев: Да, ще има сняг за Коледа!
Meteo Balkans: Такова чудо по Коледа не е било от 10 години, тази...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).