Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Днес е най-късият ден в годината!
Автор: Екип Varna24.bg 09:51 / 21.12.2021Коментари (0)970
© Фокус
Днес е най-късият ден в годината, траещ 9 часа, 2 минути и 41 секунди. Това каза за "Фокус“ Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, и катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски". 

"Астрономическата зима ще настъпи днес в 17:59 ч. българско време. Днес е най-късият ден в годината, траещ 9 часа, 2 минути и 41 секунди, изчислено за Астрономическата обсерватория на СУ в Борисовата градина. Съответно нощите сега са най-дългите – близо 14 часа и 58 мин за нашите географски ширини.

Днес Слънцето ще премине през точката на зимното слънцестоене в съзвездието Стрелец, а по обяд то ще кулминира най-ниско над южния хоризонт – на височина едва 23° 55′ за обсерваторията на СУ, в 12:24:46 ч. Обобщено казано, Слънцето сега не се издига високо над хоризонта, което всъщност е физическата причина в Северното полукълбо да настъпи зимата“, заяви Маркишки.

"След 21 декември денят ще започне да нараства, но отначало незабележимо – едва с по няколко секунди на всяка следваща дата. Например на 22 декември за Обсерваторията на СУ денят ще трае 9 часа, 2 минути и 43 секунди, а на 23 декември – 9 часа, 2 минути и 49 секунди. Продължителността на дните нараства най-бързо около датата на пролетното равноденствие 20 март – с почти 3 минути на всеки следващ ден. Такъв обаче е и темпът на скъсяването на дните около датата на есенното равноденствие 22 септември“, посочи той.

"Логично разликата в продължителността на дните е най-голяма на датите на зимното и лятното слънцестоене. На 21 юни тази година денят траеше 15 часа, 19 минути и 39 секунди за същата обсерватория, т.е. с близо 6 часа и 17 минути по-дълго от деня на 21 декември. Тази съществена разлика всъщност е причината за въвеждането на лятното часово време – още през 1916 г. в Европа. Целта тогава е била пестене на суровини и енергия във военновременните условия чрез по-ефективно използване на дългите летни дни. Вече повече от век споровете "за“ и "против“ тази мярка не стихват, но независимо дали тя в бъдеще ще се отмени или не, ние не можем да променим първопричината, довела до решението за нея – не можем да изравним продължителността на дните в годината“, допълни Маркишки.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Европейски избори 2024
Първа лига, сезон 2024/2025
Риск от чума по дребните преживни животни
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: