Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Днес почитаме светец лечител, пазител на лозята
©
Православната църква отбелязва на 1 февруари денят, посветен на лечителя и християнин Свети Трифон. 1 февруари е известен и като празник на лозаря и виното, както и като първия от трите дни на т.нар. "Вълчи празници“, известни в народната памет като Трифонци или Трифунци. Трифоновден се отбелязва и на 14 февруари по стар стил.

Свети Трифон е бил мъченик, светец лечител, който през 248 г. сл. Хр., при царуването на император Деций Траян бил посечен с меч. Той се смята и за пазител на лозата. Св. Трифон е роден в Малоазийската провинция Фригия, гр. Апамия, област, произхожда от област, която се смята за една от прародините на лозата и виното. Още на 17 години той излекува дъщерята на римския император Гордиан III. Наследникът на Гордиан обаче - Деций Траян, се оказва непримирим враг на християнското учение.

Свети Трифон живял праведно и загинал мъченически заради вярата си в Христа. Той бил надарен от Бога с лечителска дарба. Както вече казахме, той е роден във Фригия – Мала Азия, а тази част на света се смята и за прародина на виното. Св. Трифон от малък е бил ревностен християнин и известен лечител. Едва седемнадесетгодишен, успял да излекува нелечимо болната дъщеря на император Гордиан III. Но неговият наследник – император Деций Траян повдига гонение срещу християните и погубва много светци. Сред тях е и св. Трифон, който не пожелал да се отрече от вярата си и загива мъченически.

Трифоновден е и най-таченият лозаро-винарски празник. Много лозари свързват именно 14 февруари с обреда по зарязването на лозята, защото според тях на 1 февруари все още е много студено. Други казват, че старият стил е истинският български календар.

Според българските народни традиции Свети Трифон е покровител на лозарите, винарите и кръчмарите. На този ден се извършва ритуално зарязване на лозята. Трифоновден се нарича Трифон Зарезан именно заради традиционното зарязване на лозята. Празникът е посветен на виното.

Това е мъжки обред, в който жени нямат право да участват. Рано сутринта лозарите обличат новите си премени, вземат шарена торба с храна, включваща обреден хляб, варена кокошка, сланина, туршия, бъклица с вино, и отиват на лозята си. След като стигне до там, стопанинът се обръща към слънцето, прекръства се и казва: "Бог напред и аз подире!“. 

Работа на жените е да омесят тесто и да изпекат хляб. Приготвя се и пълнена с ориз кокошка. Стопанката поставя хляба и гозбата в нова шарена торба и я дава на лозаря заедно с бъклица вино.

На Трифоновден имен ден празнуват: Трифон, Трифонка, Лозан, Лозана, Гроздан, Гроздана, Веселин, Веско, Весо, Веселина и техни производни.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Газови доставки
Грипна епидемия обхвана страната
Световна черна хроника
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Протести в Сърбия
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: