Доц. Даниела Попова: Откриваме сериозни здравни проблеми, когато присъства редовна употреба на алкохол
"Сухият януари" е едномесечно предизвикателство, при което хората се отказват от алкохола, за да пренастроят телата, умовете и навиците си за пиене след удоволствията през празничния сезон. Родена от желанието за по-здравословен живот, тази ежегодна традиция във Великобритания прерасна в глобално движение.
Откакто стартира през 2013 година от благотворителната организация Alcohol Change UK, предизвикателството "Сух януари" доби значителна популярност, превръщайки се в предпочитано новогодишно пожелание или както го наричат англичаните "резолюция".
През 2023 година 175 000 души официално са се регистрирали, за да поемат предизвикателството да не консумират алкохол през целия месец януари, а вероятно много повече са го направили неофициално.
Едномесечната почивка от алкохола може да има много ползи. И тези ползи се появяват доста бързо в различни аспекти на здравето и благополучието, смятат експерти в областта. От биологична гледна точка един месец въздържание се свързва с намаляване на мазнините в черния дроб, кръвната захар и холестерола в кръвта.
Един месец въздържане от алкохол също може да има редица психологически ползи, както беше установено в едно проучване относно предизвикателството “Сух януари“, проведено съвместно с основоположниците от Alcohol Change UK. Участниците бяха анкетирани точно преди началото на предизвикателството, като последващите анкети бяха проведени през първата седмица на февруари. Установено е, че едно от основните предимства на предизвикателството "Сух януари" е било по-добрият сън. Над половината от участниците (56%) казаха, че качеството на съня им е по-добро до края на месеца.
Въпреки че много хора вярват, че алкохолът улеснява съня, всъщност е доказано, че употребата на алкохол влошава качеството на съня и количеството сън, който човек получава. Това може да повлияе на паметта и концентрацията. Употребата на алкохол също може да влоши сънната апнея –медицински термин за прекъсване на дишането по време на сън.
Наред с по-добрия сън, 52% от анкетираните участници в "Сухия януари" са казали, че имат повече енергия, докато 50% са на мнение, че като цяло се чувстват по-здрави. Доста съществено допълнение е, че 63% от анкетираните съобщават, че "Сухият януари" е помогнал за спестяване на пари.
А иначе повечето участници за заявили, че след един месец на сух режим смятат, че имат по-добър контрол върху консумацията на алкохол, дори да се връщат към придишните нива. Експертите разглеждат обаче и въпроса доколко "Сухият януари" е полезен в дългосрочен план и дали има други по-добри, по-лесни начини за промяна на навиците на пиене.
Има притеснения, че някои хора, след като приключат месеца без алкохол, смятат, ча са си свършили работата и могат да се върнат към консумацията както преди. Когато хората правят промяна в един аспект от живота си, това често може да бъде придружено от промени и в други аспекти, като хранене, диети или упражнения.
Интересен въпрос е и този, че не всички успяват да се въздържат за месеца. За тези, които не успеят, това може да доведе до съмнение в себе си и чувство на провал. Има и хора, за които участието в "Сухия януари" може да е фатално – тези, които са зависими от алкохола. Внезапното спиране на пиенето може да бъде животозастрашаващо или в най-добрия случай - недобро за тях. Вместо това те се нуждаят от специализирана подкрепа за всеки опит да намалят консумацията на алкохол, да намалят рисковете за физическото и психическото здраве.
Преценява се, че като цяло, "Сухият януари" е привлекателен за тези, които вече пият малки количества алкохол редовно. За тях това е сравнително лесно предизвикателство, тъй като не е драстична промяна в живота им. Някои обществени здравни органи препоръчват да не пиете алкохол поне два дни всяка седмица. Така че, вместо да се откажете от алкохола за един месец, защо не опитате да се въздържате за няколко дни всяка седмица през цялата година? Това може да бъде по-привлекателно и постижимо предизвикателство.
Откриваме сериозни здравни проблеми, когато присъства редовна употреба на алкохол. Това обясни пред БНР доц. Даниела Попова, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната за лечение на метаболитни нарушения в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Царица Йоанна" – ИСУЛ.
"Има хора, които не могат да понесат добре и малки количества алкохол. Той предизвиква в тях сериозни чернодробни нарушения, както и лоши метаболитни ефекти. Има висока степен на индивидуалност в отговора на организма спрямо приемания алкохол.
Не би трябвало за деня да се приемат повече от две питиета за мъжете и едно - за жените – чаша вино, чаша бира от 300 мл или един концентрат.
Всеки човек трябва да има точна преценка за своя здравен статус към момента – има ли чернодробни проблеми, има ли проблеми с панкреаса, стомашно-чревни заболявания или нарушения, има ли нарушения в своя метабилитен профил".
Тя напомни, че алкохолът внася и празни калории в организма.
Доц. Даниела Попова обясни, че изследването, проведено в Обединеното кралство, очертава различните групи в населението, които са любители на алкохола.
"Най-лошата група е на алкохолиците, които са попаднали под наркотичната зависимост от алкохола. Те са група сериозни пациенти, които би следвало да се лекуват.
Останалите любители на алкохола са една нехомогенна група. Има такива, които трайно са включили в хранителния си режим приема на алкохол. Има и тдруги, които го правят инцидентно. Всички тези хора би следвало да направят проверка на своя здравен статус".
Тя посочи, че алтернатива на инициативата "Сухият януари" у нас се явява традицията на постенето.