Експеримент показа как гените могат да се контролират от смарт джаджите
Представете си, че смарт часовник или фитнес гривна контролира метаболизма ви. Това сякаш изглежда невъзможно, но нов научен експеримент показа, че активността на гените в човешките клетки може да се контролира чрез електрически импулси.
Експериментът на изследователи от ETH Zurich дава надежда, че в близко бъдеще носими устройства могат да се използват за подобряване на здравето на хората, а не само за събиране на данни за физическото им състояние.
Учените говорят за “електрогенетичен" интерфейс, който е в състояние да стартира целеви гени по команда в определени моменти, когато тялото ни се нуждае от стимулация или корекция на здравето, отбелязва Science Alert в публикация за изследването, цитирано от Технюз.
"Носимите електронни устройства играят все по-голяма роля в получаването на данни за човешкото здраве при персонализирани медицински интервенции“, пишат изследователите в документ, публикуван в сп. Nature Metabolism. "Въпреки това, поради липсата на директен електрогенетичен интерфейс, носимите устройства все още не могат да програмират генна терапия. Предоставяме липсващата връзка“.
Експериментът е проведен върху мишки с диабет тип 1, с имплантирани човешки панкреатични клетки. Дразненето на тези клетки с електрически ток по команда от външно устройство води до принудително производство на инсулин и така в крайна сметка животните са спасени от нелечима болест, макар и с известни резерви.
Клетъчната стимулация възниква в процеса на образуване на реактивни кислородни видове – много активни и “агресивни" молекули, чието ниво обаче е контролирано и не достига концентрация, след която те се превръщат в отрова за организма. Кислородните молекули действат директно върху ДНК по време на клетъчното делене и могат да насочат този процес в правилната посока, осигурявайки генна терапия с контролирани електрически импулси.
"Вярваме, че тази технология ще позволи на носими електронни устройства да програмират директно метаболитни интервенции“, пишат изследователите. Очевидно това ще се случи много, много скоро и технологията има потенциал да се справи с генетичните заболявания.