Експерт: Данните са навсякъде, но трябва да ги използваме, за да разбираме по-добре света, в който живеем
Данните са навсякъде около нас, все повече и повече процеси събират данни и ние трябва все повече и повече да ги използваме, за да разбираме по-добре света, в който живеем, и за да взимаме по-информирани и по-качествени решения. Това каза лингвистът и експерт по данни Никола Тулечки в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.
На 30 януари Ratio организира събитие, посветено на данните и хората. Лектори са Никола Тулечки, Жоро Пенчев, Доброслав Димитров и Иван Иванов.
Технологията за взимане на решение, базирано на данни и на машинно самообучение, съществува от много време, но сега вече е достъпна за всички.
"Нашата цел е да се поставим на кръстопътя между технологиите и обществото, между дигиталното и реалното и нещата и данните за тях. Така искаме да покажем как се използват данни, защо трябва да се използват“, обясни Тулечки.
По думите му, колкото повече са данните, колкото по-хетерогенни и по-разнообразни са те, толкова по-трудно е да бъдат превърнат през в информация и в знание.
"Това, че едни данни са налични или че някакъв процес произвежда данни, не означава автоматично, че ние може да произведем знания или въобще да ги осмислим. Има един човешки елемент, който стои между наличието на някакви данни, някаква таблица и знанията или някакво смислено решение, което се взима от тях“, поясни експертът.
Чрез данните добиваме представа на много по-прецизно ниво за това какво точно се случва в даден процес. "Ако данните са добре събрани и имаме хубав статистически модел, на практика чрез тях може да предвидим бъдещето на някои процеси. Това е основната стойност, която данните придобиват. Ако искаме нашият модел да е добър или нашият изкуствен интелект да е стойностен и умен, трябва да му дадем да "изяде“ възможно най-много данни. Затова тези данни стават доста ценни“, посочи още Никола Тулечки.
На много места по света вече може да говорим за умни градове, в които има все повече интегрирани системи, които позволяват в реално време да се следят процесите в един град и да се взимат адекватни и умни решения. "Всякакви оптимизационни процеси, базирани на данни и на интелигентни решения, могат да направят един град доста по-приятен за живеене.“