Експерт: Това е едно от големите предизвикателства в човешкото съзнание, пред политиците и културата 

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
10:54 / 31.01.2024
1198
Ограмотяването или образованието, свързано с различията, е част от политиките на Министерството на образованието от много години насам. И когато говорим за различия, ние трябва да имаме предвид различните измерения, които имат различията. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Мариана Банчева, образователен експерт и бивш заместник-министър на образованието.

"По някои неща, които ни правят хора, си приличаме много повече, но има съществени неща, които ни различават. И всъщност част от тези различия са изключително значими, част от тях са пренебрежими и ние не им обръщаме внимание, като например колко сме да речем високи или кой с каква коса е, с какви очи и т.н. Т.е. ние имаме различия, които ние сме свикнали традиционно да приемаме и да не им обръщаме внимание, и други различия, които всъщност поставят на изпитание нашите човешки ценности и всъщност организацията ни като общества", обясни Банчева, като подчерта, че ние сме продукт на различията.

По думите й съвременното общество е продукт на голямо историческо натрупване: "Расизмът, Холокостът са неща, които са се случвали в човешката история, и за съжаление, са доказали, че не са принадлежащи или характерни само за дадени епохи или само за дадени общества. В този смисъл, да се учи за тях и за последиците от това – да се предприемат политики, с които да се ликвидират не просто отделни индивиди, а цели култури, цели нации, всъщност е едно от големите предизвикателства в човешкото съзнание и пред политиците и културата на всяка една държава и на всяка една организация.

Човешката история е пълна с примери за различия и за насилие. Нашите представи за това как наричаме този вид насилие са се променяли. Можем да си дадем сметка, че все пак в момента живеем в свят, в който имаме много по-висока чувствителност за това какво означава насилие на различни нива – над индивиди, над групи, над държави. И понеже това е светът, в който ще растат децата, ние сме длъжни да говорим за тези неща, нищо че за някои от големите въпроси може да нямаме еднозначни отговори. Ние не сме длъжни да казваме на децата всичко, което е еднозначно правилно или грешно. Ние сме длъжни да ги научим да чувстват, да мислят и да разбират, че всъщност тези теми са свързани с разбирането и на друга голяма тема, свързана с изграждането на справедливи и по-честни общества", смята Мариана Банчева.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Влади Карамфилов: Красимир Горсов вероятно отново играе комар, то...
Най-дългият трамвай в света направи своя дебют
Лекар: Тази напитка има широк спектър от ползи, включително пониж...
"Обърнете се към любовта, а не към страха": Коледното писмо на Ке...
Махат водещите на "Преди обед"?
Как да се справим със силното влияние на магнитните бури?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).